Teneryfa szykuje wielką demonstrację anty-turystyczną

Mieszkańcy Teneryfy mają dość masowej turystyki. W kwietniu zaplanowali zorganizowanie największej demonstracji anty-turystycznej. Powody? Zbyt duża ilość przyjezdnych niszczy wyspę.

Fot: Santa Cruz de Tenerife, Hiszpania/ Cristian Palmer, Unsplash

Masowa turystyka na hiszpańskiej Teneryfie to zjawisko powszechne od kilkunastu lat. W samym 2023 roku tę Wyspę Kanaryjską odwiedziło ponad 5 milionów turystów. To najlepszy wynik w turystycznej historii Teneryfy. Ponad 70% odwiedzających wyspę to turyści zagraniczni. Mogłoby się wydawać, że podróżnicze eldorado to rekordowe zyski dla mieszkańców i najlepszy czas dla miejscowych biznesów. Nic bardziej mylnego. Mieszkańcy Teneryfy mają dość tłumów turystów, a najpopularniejsze miejsca na wyspie są na skraju wyniszczenia. W tym samym momencie władze wyspy chcą zwiększać wyniki przyjezdnych, ale przy okazji nie zapominać o zrównoważonym rozwoju. Na ile jest to szczere, na ile rządzący Teneryfą myślą bardziej o pieniądzach, a nie o swoich mieszkańcach, to możemy się tylko domyślać.

Demonstracje na Teneryfie przeciw turystom

Największa demonstracja przeciwko masowej turystyce w historii Teneryfy ma się odbyć w sobotę, 20 kwietnia. Protest rozpocznie się o 12:00 na Plaza Weyler w mieście Santa Cruz de Tenerife. Demonstracja ma być zorganizowana przez 15 grup ekologicznych. Z jakimi postulatami będą iść protestujący?

Tłum będzie domagał się od władz kilku następujących rzeczy:

  • Wprowadzenia podatku turystycznego w wysokości odpowiadającej innym regionom Hiszpanii
  • Lepszej ochrony przyrody i zorganizowanego działania na rzecz dbania o środowisko ze strony władz
  • Regulacji dotyczących kupowania nieruchomości na Teneryfie przez obcokrajowców

Jak na postulaty reagują władze Teneryfy? Podkreślają, że wyspa jest liderem pod względem rozwoju w całym regionie Wysp Kanaryjskich, a turystyka jest największym napędem tego rozwoju. Z drugiej strony władze zdają sobie sprawę z zagrożeń i wiedzą, że muszą działać w celu wyeliminowania słabych stron masowej turystyki. Zrównoważony rozwój w tej sytuacji jest niezbędny, aby najbardziej wartościowe atrakcje turystyczne Teneryfy i jej naturalne środowisko mogły przetrwać na długie lata.

Źródło: turystyka.rp.pl/zanim-wyjedziesz/art40087301-teneryfa-zmeczona-turystami-szykuje-wielka-demonstracje-wracajcie-do-domu

Teneryfa ma dość masowej turystyki/ Tło: Teneryfa, Hiszpania, Bastian Pudill, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.