Szwecja zamyka granicę z Danią

Szwecja zamknęła swoje granice z Danią po tym, jak u zachodniego sąsiada wykryto zakażenia nowym szczepem koronawirusa.

Kopenhaga – unsplash.com/@kevinangelsoe

Szwecja, podobnie jak wiele innych państw, od razu zawiesiła loty z Wielką Brytanią po odkrytej tam nowej mutacji choroby COVID-19.

Coraz więcej przypadków zmutowanej choroby zaczęto odnotowywać również w Danii, dlatego szwedzkie władze zdecydowały się zamknąć granicę z Danią na czas nieokreślony. Najprawdopodobniej będzie to obowiązywać na okres około świąteczny i noworoczny.

Minister Spraw Wewnętrznych Szwecji argumentował wprowadzenie blokady na granicy tym, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo szybkiego przedostania się nowego wirusa do Szwecji przez Danię w czasie świątecznym. Duńczycy masowo jeżdżą z Kopenhagi do Malmö, ponieważ w Szwecji mogą dokonać tańszych zakupów świątecznych. Oba kraje w tym miejscu dzieli jedynie Most nad Sundem o długości 8 kilometrów.

W Szwecji sytuacja epidemiologiczna staje się coraz gorsza i w styczniu mogą zostać wprowadzone pierwsze znaczące restrykcje. W Danii łóżka dla pacjentów covidowych są praktycznie pełne, a system zmierza ku załamaniu.

Źródło:

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.