Szwecja: porty lotnicze szykują się na przyjmowanie elektrycznych samolotów

Operator lotnisk Swedavia zainwestuje w infrastrukturę, która umożliwi obsługę elektrycznych maszyn we wszystkich dziesięciu kierowanych przez siebie portach w Szwecji.  

Lotnisko w Göteborgu, zdjęcie: Kontrastfoto / Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Firma planuje zakończyć prace w 2025 roku – do tego czasu mają zostać zbudowane m.in. stanowiska postojowe dla samolotów i sprzęt do ładowania samolotów. Ponadto, w ciągu pięciu lat Swedavia chce wprowadzić pierwszą komercyjną zelektryfikowaną trasę. Jak podaje portal Rynek Lotniczy, elektryczne samoloty będą obsługiwać wszystkie połączenia ze Szwecji do 2045 r.

– Biopaliwo do silników odrzutowych ma krytyczne znaczenie w perspektywie krótkoterminowej dla napędzania transformacji przemysłu lotniczego w obliczu zmian klimatu. Ale w dłuższej perspektywie elektryfikacja również może odgrywać kluczową rolę. Swedavia chce uczestniczyć w tym procesie od początku i zrozumieć warunki niezbędne do wprowadzenia lotnictwa elektrycznego z punktu widzenia infrastruktury – powiedział Jonas Abrahamsson, dyrektor generalny Swedavia.

Źródło: Rynek Lotniczy

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.