Światowa Rada Turystyki namawia turystów do niemożliwego

Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki (WTTC) w nowej kampanii namawia turystów z całego świata do podróżowania poza sezonem, poza godzinami szczytu i do mniej odkrytych miejsc. Kampania ma słuszne założenia, ale jej przekaz to zbiór truizmów, niełatwych do wykonania.

Masowa turystyka jest problemem, ale bardzo ciężkim do rozwiązania/ Fot: redcharlie, Unsplash

Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki podjęła współpracę z firmą IC Bellagio, obsługującą turystyczne wyjazdy do Włoch. Celem nawiązanej współpracy jest nawiązanie inicjatywy turystycznej, promującej podróżowanie zrównoważone i bezpieczne dla środowiska. Kampania nosi chwytliwy tytuł „Świadome podróżowanie”. W jej założeniu firmy mają zachęcać turystów do podróżowania poza godzinami szczytu, przez cały rok, a nie tylko w sezonie, do odwiedzania mniej znanych turystycznie miejsc i szanowania środowiska naturalnego. Przeprowadzenie kampanii przez letnimi miesiącami ma mieć korzystny wpływ na włoską turystykę.

Podróżuj przez cały rok i w mniej znane miejsca – radzi Światowa Rada Turystyki

Od razu przyznam, że tytuł tego artykułu jest mocno kontrowersyjny. Jest to moja prywatna opinia i forma publicystycznej polemiki i omówienia problemu. Zatem: czemu uważam, że takie rady od Światowej Rady Turystyki to żądanie niemożliwego od ludzi?

Namawianie turystów do zwiedzania przez cały rok, szanowania środowiska i odwiedzania mniej turystycznych miejsc do bardzo szlachetny cel. Masowa turystyka jest ogromnym problemem nie od dziś. Widać to na przykładzie takich państw jak Hiszpania lub chociażby wymienione wyżej Włochy. Każda próba namówienia turystów do zmiany stylu podróżowania jest dobrą decyzją. Turystyka rządzi się jednak swoimi prawami i ludzie nie zmienią w większości swoich przyzwyczajeń.

Trudno jest namówić kogoś, kto dostaje wolne jedynie w wakacje lub innym ściśle określonym momencie w sezonie, żeby podróżował poza sezonem. Coś takiego dotyczy wielu milionów potencjalnych turystów. Wiele osób nie odwiedziło jeszcze słynnych atrakcji turystycznych, o których zawsze marzyli. Jak taka kampania ma ich namówić, żeby zrezygnowali z marzeń dla wyższego celu ochrony środowiska? Niestety nie jest to możliwe. Światowa Rada Turystyki w porozumieniu z lokalnymi organizacjami turystycznymi i rządami państw powinny szukać rozwiązań systemowych, aby środowisko naturalne mogło działać w zgodzie z masową turystyką. Lepiej zainwestować finanse w dostosowanie infrastruktury i uzupełnienie luk w przepisach prawnych, a nie kolejne kampanie, które choć właściwe, to nie będą miały wymiernego efektu.

Źródło: turystyka.rp.pl/zanim-wyjedziesz/art40418321-swiatowa-rada-turystyki-unikaj-godzin-szczytu-podrozuj-caly-rok-nie-zadeptuj

Turyści na punkcie widokowym w Rio de Janeiro/ Tło: Elizeu Dias, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.