Sukces niemieckich strajkujących. Podwyżki dla pilotów Ryanaira

Strajki pracowników linii Ryanair na terenie Niemiec okazały się skuteczne. Zapowiedziano, że 400 pilotów oprócz sporych podwyżek otrzyma także umowy zbiorowe o wynagrodzeniach. 

Związek Zawodowy Pilotów Cockpit (VC) we Frankfurcie poinformował, że strajkujący piloci irlandzkich linii otrzymają zbiorowe umowy o wynagrodzeniach, wyższą pensję podstawową, a od przyszłego roku także większe dochody netto. Związane jest to z wymogiem odprowadzenia podatku dochodowego na terenie Niemiec. 

Zdjęcie: materiały prasowe

Do tej pory podatek dochodowy był odprowadzany na terenie Irlandi, gdzie obowiązują wyższe stawki procentowe. Żeby Ryanair podlegał niemieckiemu prawu podatkowemu, linia musi przenieść swoje samoloty na firmę-córkę, Malta Air. Jest to wybieg stosowany zgodnie z prawem maltańskim, które mówi o możliwości odprowadzania podatku w innych krajach UE. Początkowo związki zawodowe żądały utworzenia samodzielnego przedsiębiorstwa na terenie Niemiec. 

Zobacz: Ryanair zwolniony z podatków w Armenii. Pewne są nowe połączenia

Kapitanowie mogą liczyć na podwyżki rzędu 33 %, czyli do 100 tys. euro. Drudzy piloci spodziewać się mogą podwojenia ich podstawowej pensji brutto czyli wzrost do 50 tys. euro rocznie. Z umową wiąże się również obietnica porozumienia dotyczącego planu socjalnego na wypadek zamknięcia lub redukcji baz lotniskowych. Deutsche Welle podaje, że nadal trwają negocjacje w sprawie utworzenia rady zakładowej i umowy ramowej. 

Ryanair nie skomentował statusu negocjacji. Wiadomo, że warunki umowy muszą zostać zatwierdzone przez członków związku zawodowego Cockpit w drodze głosowania. 

W dalszym ciągu trwają strajki pilotów Ryanair w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.