Stocznia Gdańska na liście UNESCO. Czy ma szansę?

Jak poinformowała podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin, Polska zabiega o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO.

Zdjęcie: gov.pl

Źródło: Shutterstock

— Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować nasz pomysł umieszczenia Stoczni Gdańskiej na Liście Światowego Dziedzictwa — powiedziała Polskiej Agencji Prasowej prof. Gawin aktualnie uczestnicząca w 40. Konferencji Generalnej UNESCO. W Paryżu zebrali się reprezentanci 193 państw.

Okazuje się, że temat Stoczni został podjęty jeszcze wcześniej. Kampania na rzecz wpisania obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została rozpoczęta przez Narodowy Instytut Dziedzictwa już we wrześniu tego roku.

Prof. Gawin zapowiedziała również chęć przystąpienia Polski do tzw. Rady Wykonawczej UNESCO:

— Polska chce uczestniczyć w zainicjowanym przez panią Dyrektor Generalną procesie reform i dlatego podjęliśmy decyzję o kandydowaniu do Rady Wykonawczej na kadencję 2019-2023 — mówiła.

Podkreśliła także priorytety przyświecające polskiej polityce dziedzictwa kulturowego:

— Jedynym sposobem na ochronę światowego dziedzictwa jest zastosowanie zintegrowanego podejścia, obejmującego działania służące zachowaniu dziedzictwa, opartego na zasadach dialogu i poszanowania różnorodności kulturowej – zaznaczała.

Polska minister potwierdziła także poparcie Polski dla inicjatywy UNESCO „Ożywić ducha Mosulu”

Źródło: Polsat News

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.