Stambuł: wstęp do Hagia Sophia będzie ponownie płatny

Jedno z najważniejszych i najpiękniejszych dzieł architektury w Stambule, Hagia Sophia, wprowadza zmiany w polityce wstępu. Tureckie władze ogłosiły, że od 15 stycznia 2024 roku zagraniczni turyści, odwiedzając Hagia Sophia, zostaną obciążeni opłatą za wstęp.

Hagia Sophia, foto: Mehmet Turgut Kirkgoz/ Pexels

Turecki minister kultury i turystyki, Mehmet Nuri Ersoy, ogłosił zmiany dotyczące wstępu do Hagia Sophia. Przypomnijmy, że obiekt ten, po wielu latach funkcjonowania jako muzeum, został przekształcony w meczet przez rząd turecki. Jednak obecność Hagia Sophia na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO wiąże się z określonymi wymaganiami, w tym wprowadzeniem opłaty za wstęp. To znacząca zmiana, która ma na celu poprawę jakości i bezpieczeństwa zwiedzania.

Minister Ersoy podkreślił, że te zmiany dotyczą wyłącznie zagranicznych turystów, a dla obywateli Turcji wstęp pozostaje bezpłatny. Obecnie nie podano jeszcze informacji na temat dokładnej wysokości opłaty za wstęp.

Hagia Sophia to klejnot Turcji, który przyciąga turystów z całego świata. Zmiany w polityce wstępu w obiekcie wywołują pewne kontrowersje, ale zdaniem władz tureckich pomogą one zabezpieczyć i utrzymać ten niezwykle istotny zabytek na przyszłe pokolenia.

Źródło: turkishminute.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.