Silvio Berlusconi patronem lotniska Mediolan-Malpensa

Oficjalnym patronem lotniska Malpensa w Mediolanie ma zostać niedawno zmarły włoski polityk, były premier Włoch Silvio Berlusconi. Taka decyzja wzbudziła niemałe kontrowersje na Półwyspie Apenińskim.

Silvio Berlusconi, były Premier Włoch/ Fot: European People’s Party, CC BY 2.0

We Włoszech od kilku dni niemałe kontrowersje wywołuje nowa nazwa portu lotniczego Mediolan-Malpensa. Drugie co do wielkości lotnisko w Italii ma zmienić nazwę na Milan Silvio Berlusconi International Airport. Nazwa zostanie zmieniona na cześć zmarłego rok temu Silvio Berlusconiego. Większość czytających będzie kojarzyć postać byłego premiera Włoch, a jeśli nie – powiedzieć, że to postać mało kontrowersyjna, to jak nic nie powiedzieć.

Silvio Berlusconi wieczne żywy w Mediolanie – teraz w nazwie lotniska

Silvio Berlusconi to czterokrotny premier Włoch, założyciel partii politycznej Forza Italia i koncernu medialnego Mediaset, wieloletni prezes AC Milanu i jedna z najważniejszych osób w polityce Włoch przełomu XX i XXI wieku. Zmarł rok temu, ale pamięć o nim nadal istnieje, zarówno ta dobra, jak i zła. Był politykiem ultra kontrowersyjnym, oskarżanym o korupcję, defraudację publicznych pieniędzy, a nawet prawomocnie skazanym za oszustwa podatkowe. Część Włochów go kocha, druga część nienawidzi. Jego historia jest zbyt długa, aby streścić ją w krótkim artykule.

Decyzję o nowej nazwie mediolańskiego lotniska podał do informacji publicznej Matteo Salvini, minister transportu we Włoszech. Salvini podkreślił, że zmiana nazwy portu lotniczego to oddolny pomysł mieszkańców i ich inicjatywa. Na ile jest to prawda? Nie wiemy. Berlusconi pochodził z Mediolanu i był tam kochany, ale miasto jest bardziej lewicowe historycznie, więc aktualnie podejście do byłego premiera Włoch jest tam bardzo zróżnicowane. Wśród głosów krytyki i poparcia przebija się też ten, że to po prostu za wcześnie i rok od śmierci polityka to za krótki czas na takie gesty upamiętnienia.

Źródło: www.avvenire.it/attualita/pagine/l-aeroporto-di-malpensa-intitolato-a-berlusconi

Lotnisko Mediolan-Malpensa wkrótce zmieni swoją nazwę/ Tło: Arne Müseler, CC BY-SA 3.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.