Sagrada Familia ma być ukończona w 2034 roku

Według najnowszych szacunków architektów Sagrada Familia ma zostać ukończona do końca 2034 roku. Słynny zabytek Barcelony i największy projekt Antonio Gaudíego wzbudza jednak kontrowersje w końcowej fazie budowy z powodu… schodów.

Fot: Sagrada Familia, Barcelona/ Zhiyuan Sun, Unsplash

Miliony ludzi na świecie czekają z niecierpliwością na ukończenie słynnej Sagrada Família. Najważniejsze osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego to prawdziwy symbol Barcelony. Katalończycy pękają z dumy dzięki katedrze wznoszącej swoje kolumny się do nieba. Architekci uważają, że całość budowy uda się zakończyć do 2034 roku. Na drodze pojawił się jednak poważny problem i kontrowersja związana z budową schodów do kościoła.

Kontrowersje wokół schodów do Sagrada Familia

Pierwsza z informacji jest optymistyczna: w opinii architektów uda się ukończyć budowę Sagrada Familia do 2034 roku. Prezes organizacji odpowiedzialnej za realizację oryginalnego planu Antoniego Gaudiego Esteve Camps powiedział, że do 2026 r. może zostać ukończona 172,5-metrowa centralna wieża poświęcona Jezusowi Chrystusowi, czyniąc Sagradę Familię najwyższym budynkiem w Barcelonie. Inne prace nad rzeźbami i dekoracjami mają być jednak kontynuowane do 2034 roku, czyli do pełnego ukończenia budowli.

Dalej już wchodzimy na grunt nieprzyjemnych informacji. Etap budowy schodów do katedry wywołał oburzenie wśród okolicznych mieszkańców. Sprzeciw bierze się z tego, że wybudowanie schodów może potencjalnie wpłynąć na wyburzenie okolicznych budynków, działając na szkodę okolicznych firm i ponad 1 tysiącu rodzin. Wykonawcy planu projektu kościoła potwierdzają, że ukończą projekt w jego oryginalnym wyglądzie i prowadzą rozmowy z burmistrzem Barcelony na ten temat. Osoby potencjalnie pokrzywdzone wynajęły już swoich prawników. Planują przeciwstawiać się budowie schodów do samego końca, aby ochronić swój dobytek.

Salvador Barroso, prawnik i przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz Osób Dotkniętych przez Sagrada Familia twierdzi, że projekt schodów nigdy nie znajdował się w oryginalnym projekcie Gaudiego, a został wymyślony przez jednego z jego uczniów. Ostateczną decyzję w sprawie rozbudowy podejmie Rada Miasta Barcelony.

Źródło: www.euronews.com/culture/2024/03/25/sagrada-familia-will-be-finished-to-mark-100th-anniversary-of-gaudis-death

Tło: Sagrada Familia z lotu ptaka/ Carles Rabada, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.