Rząd zaostrza restrykcje dotyczące przekraczania granicy

Już od 30 marca będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące podróżowania do Polski. Zmiany dotyczą zarówno osób przybywających ze strefy Schengen, jak i spoza tego obszaru.

Foto: Skitterphoto/ Pixabay

Od wtorku osoby podróżujące z państw należących do strefy Schengen będą musiały posiadać negatywny wynik testu PCR lub antygenowy, wykonany nie później niż 48 godzin przed przyjazdem. Dotyczy to wszystkich osób niezależnie z jakiego transportu korzystają. Warto również zaznaczyć, że negatywny wynik badania na obecność COVID-19 zwalnia z odbycia kwarantanny.

Inaczej ma się sprawa z osobami podróżującymi ze strefy non-Schengen. Te w każdym przypadku po przybyciu muszą odbyć kwarantannę. Z samoizolacji nie zwalnia niestety test wykonany w kraju, z którego się podróżuje. Istnieje jednak możliwość uniknięcia kwarantanny poprzez uzyskanie negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego zrobionego w Polsce. Musi być on wykonany w ciągu 48 godzin po przekroczeniu granicy i wprowadzony przez laboratorium do systemu informatycznego inspekcji sanitarnej.

Z kwarantanny zwolnione są również osoby zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację maksymalnie 6 miesięcy przed przyjazdem do Polski.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.