Rząd luzuje obostrzenia. Otwarte zostaną m.in. hotele i restauracje

Na środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali, że w maju nastąpi obszerne łagodzenie obostrzeń. Otwarte zostaną m.in. hotele, szkoły oraz ogródki i tarasy przy restauracjach.

Polskie władze zdecydowały się na duże zmiany w ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa. Już od 1 maja nastąpi ujednolicenie obecnych zasadach. Oznacza to otwarcie m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych tam, gdzie były one zamknięte. Trzy dni później działalność wznowią galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane oraz hotele, które będą mogły funkcjonować w regule obłożeń 50 proc. bez otwartych stref gastronomicznych i spa.

Co więcej, od 15 maja nastąpi otwarcie tarasów i ogródków przy restauracjach – lokale będą musiały jednak przestrzegać pewnych wytycznych. Od połowy maja będą mogły również funkcjonować kina i teatry na świeżym powietrzu.

Luzowanie obostrzeń dotknie także szkoły. 4 maja ruszy nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Na 29 maja jest planowany powrót nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów.

Ponadto rząd zapowiedział, że od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadnie poniżej 15.

Jeżeli w dalszym ciągu sytuacja pandemiczna nie będzie się pogarszać, pod koniec maja zostaną otwarte m.in. siłownie, solaria, kina i teatry oraz lokale gastronomiczne. We wszystkich wymienionych miejscach będą obowiązywały pewne limity.

Pełną listę luzowanych obostrzeń można znaleźć na stronie gov.pl.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.