Ryanair zmniejsza ilość lotów z Portugalii

Podwyżki opłat lotniskowych na portugalskich lotniskach będą miały swoje negatywne skutki. Ryanair ogłosił, że zdecydowanie zmniejszy ilość wykonywanych operacji lotniczych z lotniska w Porto i Faro.

Fot: Robert Laible, Pixabay

W ostatnim czasie Krajowy Urząd Lotnictwa Cywilnego Portugalii ogłosił oficjalnie, że od stycznia nowego roku opłaty lotniskowe w Portugalii wzrosną średnio o 17 procent. Informacja nie wywołała zadowolenia wśród linii lotniczych. Mocno niezadowolony okazał się Ryanair, który w konsekwencji ograniczył ilość wykonywanych operacji lotniczych z portugalskich lotnisk. Irlandzka linia nazwała wzrost opłat lotniczych „nadmiernymi i nieuzasadnionymi”.

Cięcia w Faro i Porto, ucierpi też Lizbona

Cięcia na trasach z Portugalii i inne konsekwencje będą widoczne bardzo mocno w nowym roku, który właśnie powitaliśmy. Ryanair zamknął swoją bazę w Ponta Delagada na Azorach, usunął jeden z samolotów z bazy na Maderze, ograniczył częstotliwość lotów na 40 trasach międzynarodowych z Porto i Faro.

Polska też straci na tym wszystkim. Połączenia z Lizbony do Krakowa i Modlina, które są wykonywane 4 razy tygodniowo, od kwietnia będą wykonywane tylko 2 razy w tygodniu, natomiast w kwietniu samoloty z Lizbony do Wrocławia w ogóle przestaną latać. Ryanair ma nadzieję, że jego działania przyniosą refleksję portugalskiej stronie i urząd cofnie swoją decyzję o podwyżkach.

Źródło: www.theportugalnews.com/news/2023-12-26/ryanair-cuts-more-portugal-flights/84536

Tło: Fabian Wüst, Pixabay

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.