Ryanair nie będzie już latał do Budapesztu z Krakowa

Jedziesz do Budapesztu? Czytaj nasz przewodnik po stolicy Węgier, klikającTUTAJ

Ryanair zmniejsza i likwiduje znaczącą ilość połączeń lotniczych, które wykonywał z lotniska w Budapeszcie. Główną ofiarą cięć irlandzkiego przewoźnika będzie Kraków, który straci połączenie lotnicze ze stolicą Węgier.

Anulowane trasy, cięcia w zimowym rozkładzie lotów, o co w tym wszystkim chodzi i co się dzieje na Węgrzech? Linia lotnicza Ryanair popadła w konflikt z węgierskimi władzami. O co poszło? Oto najważniejsze kwestie w tej sprawie:

  • Węgierski rząd wprowadził nowy podatek lotniczy, który miały ponosić linie lotnicze
  • Ryanair przeniósł koszt podatku na swoich klientów, każąc im dopłacać nawet do wcześniej zakupionego biletu i zrzucając winę na nowy podatek, który wprowadził węgierski rząd
  • Węgry ukarały Ryanaira ogromną grzywną za nieuczciwe podejście do klienta
  • Ryanair nie chce jej zapłacić i zdecydowanie wycofuje swoją flotę z lotniska w Budapeszcie, kasując część tras i zmniejszając częstotliwość na pozostałych

Tak to wygląda w skrócie. Kłótnia polityczna jest spora i nie zapowiada się, aby na ten moment któraś ze stron planowała odpuścić.

Konsekwencją całej kłótni będzie brak połączenia lotniczego pomiędzy Krakowem i Budapesztem. Ostatni lot zaplanowano na 29 października 2022 roku i na ten moment nie jest planowane wznowienie trasy. Dodatkowo Ryanair usunął trasy z Budapesztu do: Bournemouth, Kolonii, Kowna, Bordeaux, Turynu, Lappeenranta i Rygi.

Na całym zamieszaniu ucierpi też lotnisko w Poznaniu i port lotniczy Warszawa-Modlin. W Modlinie liczba połączeń tygodniowo zmniejszy się z 4 do 3, a w Poznaniu z 4 do 2.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.