Rosja wydłuży ważność wizy turystycznej z 30 dni na pół roku!

Rosyjski parlament przegłosował poprawki do rządowego projektu ustawy na temat wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ważność wizy turystycznej wydłuży się z 30 dni do pół roku nieprzerwanego pobytu, a proces administracyjny będzie krótszy i tańszy.

Fot: unsplash.com/@irinagrotkjaer

2021 rok jest zdecydowanie dobrym rokiem dla turystów planujących podróż do Federacji Rosyjskiej, przynajmniej w teorii (Rosja ma zamknięte granice, co oczywiście jest spowodowane pandemią COVID-19). Od 1 stycznia weszły w życie nowe 16-dniowe wizy elektroniczne. Od 2019 roku funkcjonowały one jedynie na terenie Obwodów: Kaliningradzkiego, Leningradzkiego i regionu Dalekiego Wschodu. Teraz obejmują one teren całej Rosji i są zdecydowanym ułatwieniem, gdyż wszystko możemy załatwić elektronicznie.

W listopadzie 2020 roku do rosyjskiej Dumy wpłynął nowy projekt wizowy, a w marcu 2021 roku przegłosowano do niego istotne poprawki. Według nowych przepisów wydłużono okres ważności jednorazowych wiz turystycznych z 30 dni do 6 miesięcy nieprzerwanego pobytu na terytorium Rosji. Uproszczone zostaną procesy administracyjne, co skróci czas trwania przyznawania wizy i zmniejszy koszt jej wyrobienia.

Do potwierdzenia nowych przepisów są potrzebne jeszcze kolejne czytania ustawy w rosyjskiej Dumie, zatwierdzenie ustawy oraz podpis prezydenta Federacji Rosyjskiej. Nie należy się spodziewać, że nastąpi to szybko, ale nowe przepisy mogą wejść w życie już w 2022, gdy granice państwowe najprawdopodobniej otworzą się dla wszystkich turystów.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.