Rodzina Ulmów będzie patronem lotniska w Rzeszowie

24 marca odbędzie się uroczystość oficjalnego nadania imienia portowi lotniczemu Rzeszów-Jasionka. Patronem zostanie rodzina Ulmów, polska rodzina ratująca żydów przed holokaustem w czasie II wojny światowej.

Fot: rodzina Ulmów około 1944 roku/ Blessed Józef Ulma ([1]) – Mateusz Szpytma, Jarosław Szarek: Rodzina Ulmów. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, 2018, pp. 6-7.apnews.com, Domena publiczna

Najbliższa niedziela na lotnisku Rzeszów-Jasionka będzie stać pod znakiem uroczystości nadania nowego patrona dla portu lotniczego. Uroczystość odbędzie się 24 marca, w dzień Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Patronem lotniska zostanie rodzina Ulmów. Event odbędzie się w głównym terminalu lotniska. Na uroczystości planowany jest udział i wystąpienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także innych gości, przykładowo Kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Lotnisko Rzeszów i nowy patron – rodzina Ulmów

Patronami lotniska w podrzeszowskiej Jasionce zostanie rodzina Ulmów – polska rodzina, która próbowała ratować ludność żydowską podczas niemieckiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Znani również jako Józef i Wiktoria Ulmowie z siedmiorgiem dzieci ukrywali Żydów we własnym domu w czasie holokaustu, co groziło śmiercią. W ostateczności zostali zamordowani przez Niemców w 1944 roku w zbrodni w Markowej.

Zostali beatyfikowani przez Papieża Franciszka w kościele katolickim. Rodzina została uznana za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, dając dobry przykład człowieczeństwa i poświęcenia dla milionów ludzi na całym świecie.

Źródło: materiały prasowe lotniska Rzeszów-Jasionka

Tło: materiały prasowe lotniska Rzeszów-Jasionka

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.