Projekt Palm Jebel Ali ma zostać wznowiony i dokończony

Deweloper Nakheel poinformował redakcję Arabian Business, że firma ma zamiar wznowić projekt Palm Jebel Ali, czyli jednego z trzech elementów „Wysp Palmowych”, największych sztucznych wysp na świecie położonych w Dubaju. Budowa Palm Jebel Ali została przerwana w 2008 roku. Teraz ma zostać dokończona, a nazwa projektu ma zostać zmieniona.

Fot: Widok na Palm Jebel Ali w 2008 roku / Autorstwa Imre Solt – Dubai Construction Update Part 11 Page 15 at Post 285., CC BY-SA 3.0, Źródło

Jeśli interesujecie się Dubajem lub w Dubaju już byliście, to na pewno kojarzycie projekt Wysp Palmowych. Nie każdy jednak zna założenia tego projektu, więc tekst zacznę od krótkiego rysu historycznego. Króciutkiego, bo to historia na serię osobnych artykułów.

Wyspy Palmowe (lepiej znane po angielsku jako Palm Islands) to oryginalny zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, których usypywanie rozpoczęło się w 2001 roku na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju. Każda z trzech wysp od początku miała mieć kształt palmy z otaczającym ją falochronem, który miał chronić każdą z wysp od wód i fal z Zatoki Perskiej.

W skład Wysp Palmowych wchodząc trzy następujące wyspy:

  • Palm Jumeirah – czyli najsłynniejsza z wysp, gdzie w centralnej jej części możemy dostrzec Atlantis Hotel
  • Palm Deirah – aktualnie nazywana „Deira Island”
  • Palm Jebel Ali – główny bohater naszej opowieści, w planach największa z wysp

Całą historię Wysp Palmowych zostanie przybliżona w specjalnym wydaniu artykułów, dziś zajmiemy się aktualnościami co do Palm Jebel Ali.

Usypywanie Palm Jebel Ali rozpoczęło się jesienią 2002 roku i planowano skończyć całość do końca 2007 roku. Niestety kryzys finansowy powstrzymał dokończenie projektu, a na tej Palmie wciąż nie ma żadnej infrastruktury. Firma Nakheel Industries zapewnia, że w niedługim czasie ma się to zmienić.

Wyspa maja otrzymać nową nazwę, a projekt ma ruszyć na poważnie już wkrótce i tym razem ma zakończyć się pomyślnie. Jeszcze nie podano szczegółów co do nowej nazwy i zawartości Palm Jebel Ali, ale jeśli tylko pojawią się najnowsze informacje to od razu powstanie artykuł aktualizujący.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.