Prezydent: bez wiz już od 11 listopada

Prezydent Andrzej Duda na konferencji z Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher poinformował, że ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych wystartuje już od 11 listopada 2019 roku.

Zdjęcie: materiały prasowe

— Pani ambasador poinformowała mnie, że dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego i że bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podziękował również Prezydentowi Donaldowi Trumpowi nawiązując do jego deklaracji, jakoby Polska miała zostać przyjęta do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver do końca pierwszej kadencji sprawowania rządów.

— Bardzo dziękuję też pani ambasador za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali – dodał. Podkreślił również wkład Polskich Linii Lotniczych w popularyzowaniu wyrabiania wiz amerykańskich i zejścia poniżej 3-procentowego wskaźnika odmów.

— Dzisiaj oficjalnie Polska wejdzie do programu ruchu bezwizowego i 11 listopada Polacy będą mogli podróżować [do USA – przyp. red.] już bez wizy. […] Prezydent powiedział coś, co mnie rzeczywiście poruszyło. Powiedział, że program ruchu bezwizowego dotyczy dumy narodowej. To mnie naprawdę poruszyło, ponieważ zdawałam sobie sprawę, jaka jest nasza wspólna historia i jakie są wspólne wartości, które podzielamy. […] Kiedy prezydent Duda opowiedział tę historię prezydentowi Donaldowi Trumpowi, to prezydent Trump przyszedł do mnie i powiedział: „Georgette, uprawomocnię cię, żebyś powołała specjalną grupę, żeby tę sprawę załatwić” – powiedziała Georgette Mosbacher.

Ambasador podkreśliła, że rejestracja poprzez oficjalną stronę internetową w ciągu 24 godzin zapewni nam pełnoprawną możliwość wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych.

Źródło: TVN24

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.