Portugalska lewica dąży do wprowadzenia zakazu lotów krajowych

Portugalska scena polityczna stoi w obliczu dyskusji na temat zakazu lotów krajowych, który miałby zostać wprowadzony do 2030 roku. Skrajnie lewicowa partia w kraju naciska na rząd, aby zdelegalizować loty między największymi miastami kraju – Porto, Lizboną i Faro.

Foto: Isaac Struna/ Unsplash

Propozycja delegalizacji lotów krajowych do 2030 roku została zgłoszona przez skrajnie lewicową partię w Portugalii. Blok Lewicy przekonuje, że ograniczenie tych lotów jest krokiem w kierunku ochrony środowiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem lotniczym. Projekt ustawy ma na celu zmuszenie rządu do podjęcia działań na rzecz promowania bardziej zrównoważonych form podróży.

Możliwa delegalizacja lotów krajowych w Portugalii

Politycy Bloku Lewicy koncentrują się głównie na trzech trasach lotniczych: między Lizboną a Faro oraz między Lizboną a Porto. Uważają, że loty na tych trasach są nie tylko krótkie, ale także nieekologiczne, biorąc pod uwagę, że czas lotu wynosi zaledwie 45 minut, a korzystanie z innych środków transportu, takich jak szybka kolei, byłoby bardziej przyjazne dla środowiska.

Warto zaznaczyć, że zakaz lotów krajowych nie dotyczyłby połączeń lotniczych z autonomicznymi regionami Portugalii, takimi jak Azory i Madera. Oznacza to, że podróże do tych regionów pozostaną nieobjęte zakazem i będą nadal dostępne dla podróżnych, którzy chcą odwiedzić te wyspy.

Źródło: rynek-lotniczy.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.