Portugalia zaostrza przepisy wobec przyjezdnych. Nawet 2 tys. euro kary za brak testu na koronawirusa

Rząd Portugalii opracował system karania przewoźników lotniczych, jak i samych pasażerów za nieposiadanie przez nich testu na koronawirusa. Przepisom podlegają przyjezdni z krajów wysokiego ryzyka zakażenia COVID-19.

Lizbona, zdjęcie: Vita Marija Murenaite/ Unsplash

Zgodnie z nowymi przepisami zatwierdzonymi przez portugalskie władze pasażerowie, którzy nie posiadają negatywnego testu wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wylotem, są karani grzywną w wysokości od 500 do 2000 euro. Przepisom podlegają również linie lotnicze, które w przypadku przewożenia nieprzebadanych osób, mogą zostać ukarane grzywną do 3 tys. euro.

Ponadto, osoba podróżująca spoza Unii Europejskiej do Portugalii, musi zaraz po przylocie poddać się pomiarowi temperatury ciała. Niezastosowanie się do obowiązku może skutkować karą w wysokości od 2000 do 3000 euro.

Wyżej wymienionym przepisom nie podlegają przyjezdni z państw UE i osoby, które posiadają odpowiednie pozwolenie.

Przyczyną wprowadzenia systemu kar pieniężnych jest wywarcie presji na liniach lotniczych, aby sprawdzały stan zdrowia pasażerów. 

Źródło: Pasażer

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.