Port lotniczy w Budapeszcie ma nowego właściciela

Lotnisko w Budapeszcie zostało zakupione przez nowego właściciela. Nabywcą największego lotniska na Węgrzech zostało węgierskie państwo i firma VINCI Airports z Francji.

Środek lotniska w Budapeszcie, 2013 rok/ Fot: Ato 01 – Own work, CC BY-SA 3.0

W węgierskim lotnictwie doszło do jednej z najważniejszych transakcji w historii tego państwa. Stołeczne lotnisko w Budapeszcie zostało sprzedane przez firmę AviAlliance, która władała budapesztańskim portem lotniczym od 2007 roku. Nabywcą lotniska w Budapeszcie zostało węgierskie państwo razem z francuską firmą VINCI Airports. W taki sposób port lotniczy im Ferenca Liszta w Budapeszcie zmienił swojego właściciela.

Lotnisko w Budapeszcie w rękach państwa

Łączna kwota za jaką węgierskie państtwo z firmą VINCI Airports nabyło lotnisko w Budapeszcie to 4,3 miliarda euro. Warto wspomnieć, że Węgry nabyły większość, bo 80% udziałów w porcie lotniczym za pośrednictwem prywatnej spółki Corvinus International Investment. Pozostałe 20% należy do francuskiej firmy VINCI Airports.

Rząd Węgier podkreśla, że państwo razem z francuską firmą będzie ściśle współpracować i ulepszać lotnisko w Budapeszcie. Ich celem jest wprowadzenie stołecznego portu lotniczego na światowy poziom. Mają ku temu dobre predyspozycje, gdyż w ostatnich latach lotnisko w Budapeszcie odnotowuje szybki rozwój i według ekspertów ma jeszcze wiele potencjału w sobie.

Źródło: hirado.hu/belfold/gazdasag/cikk/2024/06/07/strategiai-jelentosege-van-a-repter-visszavasarlasanak

Port lotniczy w Budapeszcie/ Tło: Derzsi Elekes Andor – Own work, CC BY-SA 4.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.