Dubai EXPO 2020: Poradnik Podróżnika

Dubaj to niezwykłe miasto, które przyciąga swoją magią miliony turystów z całego świata. Od października Dubaj jest gospodarzem EXPO 2020, wielkiego wydarzenia i atrakcji na skalę światową. Setki tysięcy przyjezdnych przyjadą do Dubaju w czasie trwania EXPO tylko na to wydarzenie. Z tego powodu chcielibyśmy przedstawić Wam przewodnik dla osób, które planują wybrać się na Światową Wystawę EXPO 2020.

Czym jest EXPO 2020?

EXPO 2020 w Dubaju jest pierwszą taką wystawą w krajach arabskich i ma być największym wydarzeniem, jakie kiedykolwiek odbywało się w tym regionie świata. Jak zapowiadają organizatorzy, EXPO 2020 ma przejść do historii jako niezwykłe i nadzwyczajne show, które odwiedzą ludzie z całego świata. Już teraz szacuje się, że do 31 marca 2022 roku, czyli do dnia zamknięcia światowej wystawy, Dubaj odwiedzi 25 milionów osób, z czego 70% mają stanowić cudzoziemcy nierezydujący w ZEA na stałe.

Wystawa EXPO 2020 jest miejscem, w którym prezentuje się ponad 190 państw z całego świata. Dla każdego z nich jest to ogromna szansa na wzmocnienie lub poprawienie swojego wizerunku na arenie międzynarodowej i wypromowania swojego kraju poza granicami państwa. EXPO ma być platformą dialogu i zapowiedzią przyszłości opartej na współdziałaniu.

Osoby przyjeżdżające do Dubaju specjalnie na EXPO 2020 mogą podziwiać niezwykłą architekturę pawilonów przygotowanych przez poszczególne państwa, a także znajdujące się w nich widowiskowe wystawy. Całość jest zlokalizowana w Centrum Targowo-Wystawienniczym nieopodal Portu Lotniczego Dubai-Al Maktoum.

Wystawy EXPO to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie i nie ma w tym cienia przesady. Łączą one wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. EXPO odbywa się co 5 lat w różnych zakątkach świata i swoim rozmachem porównuje Igrzyskom Olimpijskim i Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej.

Swoje bilety na EXPO 2020 Dubai kupicie TUTAJ.

DOJAZD NA EXPO 2020

Najszybszy i najtańszy sposób dostania się na EXPO 2020 to metro. Najkorzystniej i bez przesiadek będzie nam dojechać czerwoną linią metra aż do ostatniego przystanku. Dojazd z Dubai Marina zajmie nam nie więcej niż 25 minut. Koszt podróży metrem zaczyna się od 7,5 AED, czyli kosztu doładowania karty na metro. Nasza stacja docelowa znajduje się w strefie 1, lecz po drodze mijamy stację znajdującą się w strefie 3, więc ostateczny koszt dojazdu w jedną stronę to 7,5 AED.


Można oczywiście też dojechać taksówką. Koszt taksówki nie powinien przekraczać 60 AED z Mariny, więc jest to bardzo atrakcyjna oferta dla większych grup. Taksówkarzowi najlepiej wskazać za cel docelowy stację metra Dubai Expo 2020 Metro Station.

Kolejnym sposobem dojazdu są darmowe autobusy, które dojeżdżają na miejsce targów z wielu miejsc w Dubaju, takich jak Międzynarodowe Lotnisko w Dubaju, centrum Handlowe Dubai Mall, Palma Jumeirah i z wielu innych najważniejszych miejsc.
Pełna lista przystanków, z których odjeżdżają darmowe autobusy na EXPO2020: Palm Jumeirah, Al Baraha, Al Ghubaiba, Etisalat, Global Village, International City, Dubai Silicon Oasis, Dubai Mall i Dubai International Airport (Terminal 3).

Jeśli ktoś decyduje się na transport indywidualny, to parkingi są za darmo dla zwiedzających. Parkingi są dostępne: od soboty do środy w godzinach od 8:30 do 23:00 i od czwartku do piątku w godzinach od 8:30 do 1:00.

ZASADY WSTĘPU NA TEREN EXPO 2020

Osoby w pełni zaszczepione muszą posiadać dowód zaszczepienia w formie papierowej lub kodu QR na telefonie. Najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja mObywatel, która umożliwia nam przechowywanie naszego paszportu zdrowotnego w formie cyfrowej.

Osoby niezaszczepione mogą zrobić test, by skorzystać z atrakcji na EXPO 2020. Bez testu osoby niezaszczepione nie zostaną wpuszczone. Test można wykonać tuż obok stacji Dubai EXPO 2020 Metro Station, dokładną lokalizację możecie zobaczyć TUTAJ. Na wynik testu czeka się od 2 do 5 godzin, więc najlepiej wykonać go dzień wcześniej.

W Dubaju znajduje się również wiele miejsc, w których będziecie mogli wykonać darmowy test, by na spokojnie wejść na EXPO2020. Oczywiście dotyczy to niezaszczepionych, bo zaszczepionym wystarczy certyfikat zdrowotny. Pełną mapkę z darmowymi punktami do testowania znajdziecie TUTAJ.

Oczywiście wszystkie osoby chcące wejść na teren EXPO 2020 muszą posiadać zakupiony bilet ze specjalnym kodem QR.

GODZINY OTWARCIA EXPO 2020

Od soboty do środy: 10:00 do 0:00

Od czwartku do piątku: 10:00 do 2:00

Większość pawilonów zamyka się około godziny 22:00 do 23:00, więc najlepiej planować swój powrót do zakwaterowania w okolicach godziny 22:00.

KOSZTY BILETÓW NA EXPO 2020

Bilety na EXPO 2020 kupicie TUTAJ, są tańsze niż na oficjalnych stronach.

Koszt biletu 1-dniowego to 99 zł. Za półroczny bilet zapłacimy 515 zł, a 30-dniowy 199 zł. 1-dniowy bilet uprawnia do jednorazowego wejścia na teren wydarzenia, a bilety 30-dniowe i półroczne pozwalają na nielimitowaną ilość wejść.

Warto zaznaczyć, że nie każdy musi płacić! Wejście dla dzieci do 17 lat włącznie, seniorów po 60 roku życia i studentów jest darmowe.

JAK OMINĄĆ KOLEJKI NA EXPO 2020?

Każdemu odwiedzającemu przysługuje 10 tak zwanych „szybkich kolejek”. Czym są szybkie kolejki? Jest to nic innego jak szybkie wejście bez czekania w kolejce.

Bilet 1-dniowy uprawnia zwiedzającego do wykorzystania 10 „szybkich kolejek” podczas zwiedzania. W przypadku biletu miesięcznego i półrocznego można wykorzystać 10 „szybkich kolejek” podczas jednego dnia zwiedzania, lecz trzeba je wcześniej zarezerwować.

Najlepiej zrobić to w aplikacji „EXPO 2020 DUBAI”, dostępnej do pobrania w sklepach internetowych. Żeby zarezerwować swoją „szybką kolejkę” musimy wejść w aplikację, kliknąć ikonkę EXPO na dole aplikacji, zarejestrować się lub zalogować, następnie wybrać opcję Manage Orders i dodać tam swój bilet wstępu. Po dodaniu biletu będziemy mogli już zarezerwować „szybką kolejkę” w dostosowanej do tego zakładce aplikacji.

To zdecydowanie usprawni nam zwiedzanie, ale musimy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Nie każdy pawilon korzysta z opcji „szybkich kolejek”, więc warto zorientować się, w którym pawilonie jest taka możliwość podczas planowania zwiedzania wystawy.

PLAN JEDNODNIOWEGO ZWIEDZANIA DUBAI EXPO 2020

Pamiętajcie, aby wchodząc przez główne wejście ze stacji metra EXPO 2020 mieć przygotowany: certyfikat zdrowotny pełnego zaszczepienia w formie cyfrowej lub wydrukowanej (najlepiej w aplikacji mObywatel) oraz swój bilet na EXPO (najbezpieczniej jest posiadać go w aplikacji na telefonie o nazwie EXPO2020). Jeśli pójdziecie na wprost, zobaczycie to co na zdjęciu poniżej.

Następnie idąc przez przez 300 metrów zobaczycie przed sobą główny plac wystawy, czyli Al Wasl Plaza, który widzicie na zdjęciu powyżej. W tym miejscu przez cały dzień odbywają się różne pokazy, koncerty i inne atrakcje. Tuż obok znajduje się słynna restauracja „Arabian Tea House”, która jest chętnie odwiedzana przez turystów podczas wizyty w starej części Dubaju.

Pierwszym pawilonem na naszej liście jest pawilon państwa znajdującego się niedaleko od Polski, czyli Estonii. Znajduje się on tuż obok Al Wasl Plaza, a czas zwiedzania tego pawilonu nie powinien przekraczać 10 minut. Wystawa jest krótka i niezbyt duża, ale za to wyjątkowo urokliwa i idealna do zdjęć. Fani instagramowych fotek znajdą tu miejsce dla siebie! Efekty możecie zobaczyć poniżej.

Potem polecamy udać się w kierunku „Sea Plaza„, przy której znajduje się wielka brama, pokazana na zdjęciu powyżej.

Po drodze szczególnie polecamy wstąpić do pawilonu Rosji, gdzie czas zwiedzania nie powinien potrwać dłużej niż pół godziny. Zewnętrzną część pawilonu możecie zobaczyć poniżej na dwóch zdjęciach.

Następnym ciekawym pawilonem po drodze będzie pawilon australijski, widoczny powyżej. Australia ma u siebie super pokazy i ekspozycje, ciekawe koncerty na żywo i bardzo zachęcającą ofertę gastronomiczną.

Kolejnym polecanym elementem zwiedzania będzie pawilon „Alif„, czyli pawilon całego dystryktu Mobility, widoczny poniżej. Czas zwiedzania nie powinien przekroczyć 20 minut.

Zaraz obok „Alifa” znajduje się pawilon Chile. Czemu akurat Chile? Bo do tego państwa należy ukochana przez Huberta Wyspa Wielkanocna! Uśmiech tego uwielbienia Huberta możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej. Optymalny czas zwiedzania tego pawilonu to 5 minut.

Idąc dalej prosto będziemy mijać pawilon Tajlandii, który widzicie poniżej. Zdecydowanie polecamy go odwiedzić, a Hubert wskazuje go jako jeden ze swoich ulubionych.

Dobra, pewnie macie już troszkę zadyszkę od tego biegania po pawilonach, co nie? Nic dziwnego, ale jest na to sposób. To idealny czas na odwiedzenie tarasu widokowego „Garden In The Sky„. Koszt wejścia na taras widokowy to 35 AED od osoby, a budka z biletami znajduje się tuż obok wejścia. Czas oczekiwania do wejścia na taras to od 15 do 30 minut, a zwiedzanie całej atrakcji może trwać tak do 20 minut.

Widok z tarasu jest znakomity, szczególnie po zachodzie słońca robi największe wrażenie, co możecie ujrzeć na zdjęciu powyżej.

Zaraz po zejściu z tarasu widokowego znajduje się zdecydowanie ulubione i najbardziej polecane przez Huberta miejsce, czyli EXPO2020 Water Feature, więc po prostu WIELKI WODOSPAD! Pokazy wodne są idealnie zsynchronizowane z muzyką, co wywołuje u zwiedzających niesamowite wrażenie. Podczas każdej wizyty Hubert musi tam być przez co najmniej kilka minut, takie to robi wrażenie… zresztą, sami zobaczcie poniżej!

Dobra, nogi już zostały wymoczone, pokazy zostały obejrzane, co teraz? Przydałoby się coś w końcu zjeść. Może świetnym pomysłem byłby posiłek w polskim pawilonie, który widzicie powyżej? Panowie z naszej Polski robią tam świetne pierogi, gulasz i inne dania, a na deser można się dojeść lodami świderkami. Na nas wrażenia świderki nie robią, ale dla turystów zza granicy jest to zdecydowany hit!

Pamiętajcie, że wszyscy nasi klienci mogą otrzymać 20% procent rabatu w polskiej restauracji. Co trzeba zrobić, by otrzymać taki rabat? Napiszcie na [email protected] i podkreślcie w mailu chęć otrzymania vouchera uprawniającego do rabatu.

Jak świetnie wygląda pawilon Polski na EXPO2020 zobaczycie TUTAJ!

Zaraz obok polskiego pawilonu znajduje się pawilon Belgii, w którym możecie skosztować znakomitego piwa lub zjeść doskonałe belgijskie frytki z majonezem. Koszt piwa to około 35 zł, ale nie bądźcie zaskoczeni, to tutaj standardowa cena. Jak wygląda pawilon, możecie zobaczyć niżej.

Jak już jesteście w tej okolicy to zajrzyjcie do pawilonu Węgier , bo to jeden z sympatyczniejszych pawilonów, dodatkowo prowadzonych przez naszych międzynarodowych przyjaciół. Jakie genialne zdjęcia można tam zrobić, możecie podziwiać powyżej.

Dobra, już trochę pozwiedzaliście, więc możecie mieć już mało czasu. Niestety to plan na zwiedzanie 1-dniowe, więc trzeba pędzić dalej, nie ma dużo czasu na odpoczynek. Teraz skierujcie się w drugą stronę Al Wasl Plaza i tam czeka na was pawilon Maroko, który możecie zobaczyć poniżej.

Po zwiedzeniu Maroko zdecydowanie polecamy wstąpić wam do Arabii Saudyjskiej, którą widzicie powyżej i poniżej na zdjęciu. Zarezerwujecie sobie jednak wcześniej szybką kolejkę do tego pawilonu, bo kolejki jakie potrafią tu powstać bywają ogromne. Nie ma co się jednak dziwić, pawilon robi ogromne wrażenie i jest chyba najbardziej dofinansowanym pawilonem ze wszystkich na całym EXPO.

Dzień zwiedzania powoli zbliża się ku końcowi, na stopach mogą już zacząć pojawiać się odciski od tego pośpiechu. To idealny czas na chwilę relaksu. To będą ostatnie trzy pawilony, obiecujemy! Pierwszy z nich to będzie Pakistan, widoczny poniżej. Warto obejrzeć pokaz w środku, bo mało kto z nas zdaje sobie sprawę, jaki ten kraj jest tak naprawdę piękny!

Następnym pawilonem będzie Szwajcaria, widzicie ją powyżej, która już z zewnątrz wygląda kosmicznie. Całość zwiedzania tego pawilonu powinna trwać około 10 minut.

No i dobra… na sam koniec wisienka na torcie widoczna poniżej, czyli pawilon Chin! Niesamowite wrażenie robi ich świetlny pokaz dronów, który odbywa się codziennie o 20:00. Sami się przekonajcie, że wrażenia z tego pokazu są mega!

Gratulacje, dzień numer jeden na EXPO2020 zaliczony! Mamy nadzieję, że ten orientacyjny plan logistyczny znacznie ułatwi Wam zwiedzanie tej niesamowitej wystawy. Bilety wstępu taniej niż oficjalnie możecie kupić TUTAJ. Różnica na korzyść naszej oferty to nawet kilkanaście złotych. Jeśli będziecie mieli szybsze tempo i interesują was jeszcze dodatkowe, ciekawe miejsca to polecamy zajrzeć do pawilonu Stanów Zjednoczonych, który znajduje się obok Maroka i Arabii Saudyjskiej. Zdjęcie z pawilonu widzicie powyżej.

Dla tych, którzy naprawdę zaoszczędzili na czasie, mamy jeszcze jedną atrakcję do polecenia. Będzie nią pawilon Niemiec, jeden z najlepszych pawilonów na wystawie. Niestety kolejki do niego potrafią się czasem ciągnąć metrami i trwać do 50 minut, a nie ma metody na ominięcie ich, ponieważ pawilon Niemiec nie oferuje szybkiej kolejki.

Byliście już na EXPO 2020? Macie swoje ulubione pawilony, jak wspominacie całe wydarzenie! Podzielcie się swoją opinią i koniecznie pokażcie zdjęcia!

Fotografie: Oliwia Makara

Tekst: Hubert Pleskot & Bartosz Jaglarz

Grafika: MKraj Design

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.