Polskie muzeum wyróżnione przez “The Guardian”

Brytyjski dziennik opublikował listę 12 najciekawszych muzeów w Europie. Wśród nich znalazło się warszawskie Muzeum Neonów.

zdjęcie: Neon Muzeum

– Niesamowite oświetlenie w budynku, który wygląda na opuszczony! Kiedy przedsiębiorcy na zachodzie używali neonów, aby zachęcić klientów do kupowania piwa, papierosów, hamburgerów czy seksu, podczas zimnej wojny polskie państwo za pomocą świetlnych reklam poprawiało humor robotnikom poruszającym się po szarych ulicach – czytamy na stronie brytyjskiego dziennika.

Muzeum Neonów zajmuje się dokumentacją i ochroną polskich reklam świetlnych, które powstały po II wojnie światowej. Instytucja znajduję się na warszawskiej Pradze przy ulicy Mińskiej 25, na terenie Soho Factory. 

Na liście, oprócz polskiej placówki znalazły się: Palazzo Massimo w Rzymie, M9 w Wenecji, Muzeum Motoryzacji i Mody w Maladze, Skansen Den Gamley By w Danii, Muzeum Sztuki Współczesnej w Bolonii, Dom Muzyki w Wiedniu, Muzeum Islandii w Reykjavíku, Albert Kahn Museum w Paryżu, Ethnographic Museum w Prisztinie, Królewski Instytut Nauk Przyrodniczych Belgii w Brukseli oraz Muzeum Kina w Gironie.

Źródło 1. Źródło 2

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.