Polski paszport znalazł się w TOP10 najmocniejszych paszportów na świecie!

W najnowszym rankingu Henley Passport Index polski paszport znalazł się w najlepszej dziesiątce. Dokładnie obywatele Polski mogą pochwalić się dziewiątym najmocniejszym paszportem na 184 państwa uwzględnione w rankingu.

Henley Passport Index jest globalnym rankingiem państw według swobodny podróżowania, jaką cieszą się obywatele danego państwa dzięki swojemu paszportowi. Projekt rozpoczął swoje działanie w 2006 roku i po lekkich modyfikacjach trwa do dziś. W najnowszej wersji tego rankingu, którego można oprzeć na liczbie miejsc, które może odwiedzić posiadać paszportu bez uprzedniego załatwiania wizy, Polska znalazła się na 9 miejscu razem z Węgrami. Polacy z paszportem mogą w taki sposób odwiedzić aż 185 państw. Oto inne czołowe państwa w tym rankingu według liczby miejsc bez koniecznej wcześniejszej wizy:

1. Japonia i Singapur – 193
2. Korea Południowa – 192
3. Niemcy i Hiszpania – 191
4. Finlandia, Włochy, Luksemburg – 190
5. Austria, Dania, Holandia, Szwecja – 189
6. Francja, Irlandia, Portugalia, Wielka Brytania – 188
7. Belgia, Czechy, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, USA – 187
8. Australia, Kanada, Grecja, Malta – 186
9. Polska i Węgry – 185
10. Litwa, Słowacja – 184Źródło/ Tło: PxHere

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.