Polski paszport w czołówce najmocniejszych na świecie

Polski paszport zdobył szóste miejsce wśród najmocniejszych dokumentów podróżnych na świecie, według najnowszego rankingu opracowanego przez firmę Henley&Partners. Zaskakujący wynik potwierdza, że polscy obywatele mogą swobodnie podróżować, korzystając z wjazdu do 189 krajów.

Foto: Tom Barrett/ Unsplash

Firma Henley&Partners, specjalizująca się w analizie danych paszportowych, przyznała Polsce imponujące szóste miejsce wśród najmocniejszych paszportów na świecie. Ranking opiera się na liczbie krajów, do których posiadacze danego dokumentu mogą podróżować. Polski paszport pozwala na bezproblemowy wjazd do 189 państw, co stawia go w jednym rzędzie z najważniejszymi dokumentami podróżnymi na globie.

W rankingu udało się Polsce wyprzedzić takie kraje, jak Kanada, Węgry czy Stany Zjednoczone. Warto podkreślić, że pierwsze miejsce przypadło paszportom z Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Singapuru i Hiszpanii. Te sześć krajów może poszczycić się najmocniejszymi paszportami, które umożliwiają wjazd do 194 państw na świecie.

Drugie miejsce zajęły paszporty Finlandii, Korei Południowej i Szwecji, oferując możliwość podróżowania do 193 miejsc. Na trzeciej pozycji znalazły się dokumenty wydawane w Austrii, Danii, Irlandii i Holandii, umożliwiające wjazd do 192 krajów.

Źródło: Henley&Partners

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.