Polska znosi obowiązek izolacji, noszenia maseczek i kwarantanny po powrocie zza granicy!

Dubaj 2022, pomocnik planowania – KLIKNIJ, aby włączyć

Już od 28 marca w Polsce zniknie obowiązek odbywania kwarantanny po powrocie do kraju zza granicy (nieważne od statusu zaszczepienia), noszenia maseczek i poddania się obowiązkowej kwarantannie po uzyskaniu pozytywnego wyniku pod obserwacją sanepidu. Jakie są dokładne szczegóły?

Fot: Ministerstwo Zdrowia

Minister Zdrowia dziś, 24 marca, na konferencji prasowej ogłosił odwołanie praktycznie wszystkich restrykcji pandemicznych w Polsce. Co należy zauważyć, stan epidemii nadal pozostaje i Minister rekomenduje bycie czujnym, ponieważ w sytuacji kryzysowej obostrzenia mogą powracać, ale raczej miejscowo.

Znika obowiązek zakrywania ust i nosa, czyli noszenia maseczek. Nie będzie trzeba tego już robić praktycznie wszędzie, jedynymi wyjątkami będą placówki medyczne. Oznacza to, że w pomieszczeniach zamkniętych, transporcie publicznych – noszenie maseczek będzie jedynie zalecane, nie będzie obowiązku ani karania.

Od poniedziałku znika też obowiązek odbywania kwarantanny lub przedstawiania negatywnego wyniku testu po powrocie zza granicy drogą lotniczą, drogą lub morską do Polski. W praktyce oznacza to fakt, że nie ważne, czy osoba jest zaszczepiona czy nie i nie ważne skąd wraca do Polski, nie musi robić nic i nie obowiązują jej żadne dodatkowe obostrzenia, sytuacja na granicach wraca do tej sprzed pandemii.

Ostatnim punktem jest zniesienie obowiązku kwarantanny po uzyskaniu pozytywnego wyniku na COVID-19. Osoba zakażona będzie kierowana na zwolnienie lekarskie, lecz sama ma pilnować swojej izolacji, nie będzie nikt nad tym czuwał. Sanepid już nie będzie sprawował władzy nad izolacją obywateli. Kwarantanny nie będą musieli odbywać też współdomownicy zakażonego.

Czyli możecie wracać z Dubaju, Tajlandii i każdego zakątka świata bez testów!

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.