Polska z nowymi połączeniami do Afryki?

W Rijadzie podczas 15 edycji ICAO Air Services Negotiation Event (ICAN 2023) Polska parafowała umowy, które mogą w przyszłości umożliwić uruchomienie kilku nowych, bezpośrednich połączeń do Afryki.

Fot: Sal, Wyspy Zielonego Przylądka/ Peace Itimi, Unsplash

W Arabii Saudyjskiej, a w konkretnie jej stolicy, Rijadzie, w dniach od 3 do 7 grudnia 2023 roku odbywała się 15 edycja ICAO Air Services Negotiation Event (ICAN 2023). Jest to impreza organizowana przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i Główny Urząd Lotnictwa Cywilnego Królestwa Arabii Saudyjskiej. Organizacja przewodząca imprezie ma na celu prowadzić negocjacje linii lotniczych i państw członkowskich ICAO. Przedmiotem negocjacji jest komunikacja lotnicza, a ICAN ma poprawiać organizację tego procesu. Na konferencji pojawili się przedstawiciele 97 państw członkowskich, a wyniki podpisanych umów są dla Polski bardzo ciekawe.

Będziemy mieli nowe połączenia do Afryki?

Jak podaje portal ryneklotniczy.pl, Polska na konferencji wynegocjowała i parafowała umowę o komunikacji lotniczej z następującymi państwami:

  • Kenia
  • Republika Zielonego Przylądka
  • Kostaryka
  • Tanzania

Polska uzgodniła też zmianę załącznika do umowy z Republiką Południowej Afryki o komunikacji lotniczej i częstotliwość przewozów regularnych między Polską a Etiopią. Oznacza to, że po podpisaniu i wejściu w życie umowy zostaną stworzone podstawy prawne do uruchomienia bezpośrednich lotów z Polski do wyżej wymienionych państw. Nie będzie to automatycznie znaczyło nowych tras, ale podstawę do ich uruchomienia tak.

Źródło: www.icao.int/Meetings/ICAN2023/Pages/default.aspx

Tło: MARIOLA GROBELSKA, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.