Polska spełnia warunki programu bezwizowego. Kiedy pojedziemy do USA, nie płacąc za dokument?

Wskaźnik odmów przy wydaniu wiz amerykańskich spadł do poziomu 2,8%. Warunkiem było zejście poniżej 3% odmów, więc Polacy spełniają warunki programu Visa Waiver. Pojawia się tylko pytanie – kiedy oficjalne potwierdzenie?

Zdjęcie: Nik Shuliahin/ Unsplash

Formalny komunikat ze strony amerykańskiej może nastąpić szybciej, niż się spodziewamy. Według portalu Onet bardzo możliwym terminem jest 30 września, czyli koniec roku budżetowego w USA. Dzisiaj przy okazji szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem – informator portalu z Ambasady Amerykańskiej w Warszawie utrzymuje, że całkiem możliwa jest rozmowa właśnie o programie bezwizowym.

Więcej o Visa Waiver: Kolejny głos ws. zniesienia wiz: „Jesteśmy coraz bliżej”. Czym jest Visa Waiver?

Tok administracyjny uzależniony jest od sytuacji poszczególnych państw kandydujących – trwa to od 3 do 5 miesięcy. Warunek nieprzekroczenia 3% odmów działa również w trakcie uczestnictwa w programie. Państwo objęte Visa Waiver może być równie dobrze wyrzucone z kręgu bezwizowego w przypadku złamania zasad porozumienia.

Co ciekawe, w programie nie będą mogli uczestniczyć Polacy, którzy po 1 marca 2011 r. przebywali na terenie: Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii oraz Jemenu. W takich przypadkach będzie wymagana wiza wyrabiana na dotychczasowych warunkach.

Jeśli Polska wejdzie do programu (co jak utrzymuje informator Onetu, jest wyłącznie formalnością), podróżujący do USA będą musieli zarejestrować się w elektronicznym systemie ESTA (uiszczając jednorazową wpłatę w wysokości 15 dolarów).

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.