Polska będzie miała bezpośrednie połączenie do Arabii Saudyjskiej

Ministerstwo Infrastruktury przekazało informację, że 28 sierpnia udało się podpisać umowę między Polskim Rządem a Rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o komunikacji lotniczej. Podpisany dokument umożliwili dwóm liniom: Polskim Liniom Lotniczym LOT oraz Saudyjskim liniom Saudi uruchomić bezpośrednie loty między Polską a Arabią Saudyjską.

Można już powiedzieć, że uruchomienie bezpośrednich połączeń z Polski do Arabii Saudyjskiej są praktycznie pewne. 28 sierpnia w Warszawie udało się podpisać oficjalny dokument o komunikacji lotniczej pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi podmiotami państwowymi. Sama umowa nie weszła jeszcze całkiem w życie, wymaga jeszcze kilku ratyfikacji z obu stron, ale z przekazu prezesa PLL LOT Michała Fijoła wynika, że są one tylko kwestią czasu.

Dokument został podpisany w Warszawie podczas wizyty ministra ds. transportu Arabii Saudyjskiej Saleha Al-Jassera w Polsce. Samo spotkanie jest pokłosiem ustaleń i rozmów Premiera Polski Mateusza Morawieckiego z wizyty u księcia koronnego Królestwa Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem 7 marca bieżącego roku. Podpisana umowa ma umożliwić dwie rzeczy: uruchomienie przez Polskie Linie Lotnicze LOT bezpośredniego połączenia do Rijadu oraz liniom Saudi bezpośredniego połączenia do Warszawy. W grę wchodzą też loty do Dżuddy.

Takie spotkania jak te w Warszawie i takie nowe dokumenty jak te ostatnio podpisane, to nierozłączny czynnik ostatnio zacieśniającej się współpracy Polski z Arabią Saudyjską. Mamy coraz większy przepływ handlowy z największym państwem Półwyspu Arabskiego, rozwija się między nami turystyka, a potencjał jest jeszcze większy, co rządzący podkreślają, jako ogromny potencjał do wykorzystania.

Źródło/ Tło: Hala AlGhanim, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.