Podróż z i do Włoch w czasie pandemii – o czym trzeba pamiętać?

Niedawno włoskie władze poluzowały restrykcje dla osób przybywających m.in. z państw Unii Europejskiej, w tym również z Polski. Oznacza to spore ułatwienie podczas planowania podróży do tego właśnie kraju. Mimo to trzeba pamiętać o pewnych szczegółach, dzięki którym nasza wyprawa nie stanie pod znakiem zapytania. O czym należy wiedzieć podczas planowania podróży z i do Włoch? Na to pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć w tym artykule.

Wynik testu na COVID-19 wykonanego w Med-Extreme, foto: Alessio Moricca

Od 16 maja osoby podróżujące z Polski do Włoch nie muszą odbywać 5-dniowej kwarantanny. Dalej jednak obowiązuje okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa – tyczy się to również osób zaszczepionych. Obecnie testami akceptowanymi przez włoskie władze są PCR i antygenowy z wymazu, wykonywane przez podmiot leczniczy – testy z krwi nie są przyjmowane!

Osoby wylatujące z Warszawy mogą zrobić test antygenowy w Med-Extreme już za 80 zł – wynik tego badania jest zapisywany w języku polskim i angielskim. Można również skorzystać z usług Corten-Medic, w którym wykonanie testu kosztuje 119 zł. W porównaniu do pierwszej pozycji, Corten-Medic wydają cały dokument w języku polskim i angielskim, a nie tylko sam wynik badania.

Zasady powrotu z Włoch do Polski

Obecnie wszystkie osoby zaszczepione odpowiednią liczbą dawek danej szczepionki przeciw COVID-19 są zwolnione z odbywania kwarantanny po powrocie do Polski. Inaczej ma się sprawa z osobami, które tego zabiegu nie przeszły. Aby uniknąć kwarantanny, muszą one wykonać kolejny test na koronawirusa.

Na pomoc takim osobom przychodzi Czerwony Krzyż, posiadający swoje stoiska na niektórych włoskich stacjach kolejowych. Organizacja ta bezpłatnie wykonuje testy antygenowe, których wynik jest uzyskiwany w ciągu 30 minut. Rozpiska adresów stacji kolejowych wraz ze stoiskami oraz ich godziny otwarcia można znaleźć TUTAJ.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.