Podatek turystyczny w Barcelonie znów podniesiony

Już od 1 kwietnia 2024 roku Barcelona po raz kolejny podniesie wysokość podatku turystycznego. Podwyżka będzie wynosić 18 procent. Podatek dotyczy tych, którzy nocują w mieście. Ile będzie musiał zapłacić podatku turysta zwiedzający Barcelonę?

Kolejna podwyżka podatku turystycznego w stolicy Katalonii, Fot: Barcelona/ Amal Bourkhis, Unsplash

Im więcej turystów, tym większy podatek turystyczny – takiej reguły my, czyli podróżnicy, mogliśmy się już zdążyć nauczyć. Zwiedzanie takich miast jak Barcelona, Rzym, czy Wenecja zawsze obarczone jest dodatkowymi kosztami w postaci podatku turystycznego. Nie wystarczy więc w kalkulacje wrzucić lotów, noclegów i jedzenia. Zawsze trzeba mieć na uwadze opłatę turystyczną, naliczaną na turystę za każdą noc pobytu. Stolica Katalonii znów zdecydowała się podnieść stawkę podatku turystycznego. Podróżni przyjeżdżający do Barcelony zapłacą o 18 procent większą opłatę niż wcześniej. Jak to wygląda w praktyce?

5,5 euro za noc w prywatnym mieszkaniu w Barcelonie

Jak podaje portal Euronews, od 1 kwietnia podatek miejski będzie większy od poprzedniej swojej kwoty o 18 procent. Stawka wzroście z 2,75 euro do 3,25 euro, czyli o 50 eurocentów. To kolejna z serii podwyżek, gdyż jeszcze rok temu wysokość podatku miejskiego za noc wynosiła 1,75 euro.

Tutaj musimy dokonać kalkulacji i do podatku miejskiego doliczyć podatek turystyczny. Ten rodzaj podatku jest naliczany za każdą noc w danym mieście. Jego stawka zależy od standardu noclegu, jaki wybraliśmy jako turysta. Z tego wynika, że łącznie podatku za noc w mieszkaniu prywatnym zapłacimy 5,5 euro, 6,75 euro za noc w hotelu 5-gwiazdkowym, a 4,95 euro za noc w hotelu 4-gwiazdkowym. Ceny zwalają z nóg, ale popularność turystyczna Barcelony jest tak duża, że najprawdopodobniej nie odstraszy to turystów i nie zmniejszy ruchu przyjezdnych w mieście.

Źródło: www.euronews.com/travel/2024/03/25/barcelona-is-increasing-its-tourist-tax-heres-how-much-youll-have-to-pay-in-2023

Tło: za noc w prywatnym obiekcie zapłacisz 5,5 euro podatku, Fot: Barcelona/ Dorian D1, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.