Pociągiem do lotniska w Pyrzowicach już w 2023 roku

30 października Polskie Linie Kolejowe PKP ogłosiły podpisanie umowy na linię kolejową, która umożliwi dojazd do lotniska w Pyrzowicach z Katowic, Tarnowskich Gór i Zawiercia.

Wartość umowy na modernizację linii kolejowej nr 182 opiewa aż na 660 milionów złotych. Jest to długo oczekiwana inwestycja, ponieważ lotnisko w Pyrzowicach nie było dobrze skomunikowane z ośrodkami miejskimi komunikację publiczną. Mieliśmy możliwość dojeżdżania autobusami, które jednak nie były zbyt częste, jak i prywatnymi busami, które były o wiele droższe w porównaniu do komunikacji miejskiej.

Z Katowic na Pyrzowice dojedziemy w niecałą godzinę, z Zawiercia w około 23 minuty, a z Tarnowskich Gór w 20 minut. Inwestycja ta zwiększy możliwości podróży po regionie też w innych celach, wspomagając połączenia aglomeracyjne.

Powstaną również nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz 2 peronowa stacja Pyrzowice Lotnisko. Również reszta stacji na trasie zostanie zmodernizowana i unowocześniona.

– Dzięki realizacji projektu zwiększy się dostępność do kolei w regionie. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego, sprawność kolei aglomeracyjnej, a także połączenia dalekobieżne. Projekt ma również istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei w przewozach towarowych – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA. 

Projekt ma też ważne znaczenie dla pociągów towarowych, dodając nowe bocznice oraz zwiększając ich prędkość.

Planowane rozpoczęcie tej ważnej inwestycji to pierwszy kwartał 2021 roku i potrwać ma dwa lata, do pierwszego kwartału 2023.

Źródło:

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.