Pociąg z Wilna do Rygi stanie się faktem

Koleje Litewskie (LTG) i Koleje Łotewskie (LDz) ogłaszają ambitny plan wznowienia połączenia kolejowego między Wilnem a Rygą. Ostatni raz bezpośredni pociąg kursował między stolicami tych krajów za sprawą Kolei Ukraińskich.

Foto: Vicuna R/ Flickr

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie podróżnych na wygodne i bezproblemowe połączenia między Litwą a Łotwą. Obecnie, podróżni są skazani na inne środki transportu, a wznowienie kursów kolejowych byłoby nie tylko wygodną opcją, ale także symbolicznym momentem jednoczenia się państw bałtyckich.

Planowane jest, że pociąg będzie kursował przez Szawle, a linie kolejowe do Dyneburga zostaną wydłużone. Do tego łotewskiego miata będą kursowały pociągi, które obecnie kończą na ostatniej stacji po stronie litewskiej. 

Ostatni bezpośredni pociąg między Wilnem a Rygą kursował kilka lat temu, organizowany przez Koleje Ukraińskie. Teraz, w obliczu dynamicznego rozwoju sieci kolejowej w Europie Środkowej i Wschodniej, Litwa i Łotwa chcą dołączyć do tego trendu poprzez współpracę i przywrócenie historycznych połączeń.

Źródło: rynek-kolejowy.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.