PLL LOT zainteresowane kupnem czeskich Smartwings

Polskie Linie Lotnicze LOT są zainteresowane kupnem czeskiej linii lotniczej Smartwings. Czeski miliarder i właściciel linii chce sprzedać udziały lub całą linię lotniczą. Polski przewoźnik nie jest jedynym chętnym.

Fot: Boeing 737 MAX/ www.smartwings.com/pl/media-pl/?smartwings-boeing

Czeski dziennik „Hospodarzske Noviny” podał informację, że Polskie Linie Lotnicze LOT są chętne do zakupu czeskiej linii lotniczej Smartwings. Źródła gazety podają, że spółka lotnicza zawęziła krąg zainteresowanych na kupno. Wcześniej Smartwings prowadziło zaawansowane rozmowy z izraelskim przewoźnikiem Israir, ale niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie wymusiła przerwanie negocjacji. Teraz najpoważniejszymi kandydatami to nabycia większościowych udziałów w spółce jest PLL LOT, Eurowings (de facto Lufthansa) oraz tureckie linie SunExpress.

Czeskie Smartwings na sprzedaż

Największe linie lotnicze u naszych południowych sąsiadów są na sprzedaż. Smartwings miało zostać nabyte przez izraelski Israir, ale temat upadł na ostatniej prostej. Teraz w grze pozostali trzej najpoważniejsi gracze:

  • Polskie Linie Lotnicze LOT – narodowy polski przewoźnik
  • Eurowings – tanie linie lotnicze Lufthansy
  • SunExpress – tanie tureckie linie lotnicze, można powiedzieć, że spółka córka Lufthansy i Turkish Airlines.

Dla każdego z powyższych przewoźników nabycie Smartwings to ogromna szansa. Przykładowo SunExpress mógłby założyć w Pradze swój hub przesiadkowy i rozszerzyć swoją siatkę lotów o dalsze kierunku.

Nie ma jeszcze informacji kto jest faworytem w wyścigu o kupno Smartwings. Zagadką też pozostaje kwota, za jaką chce sprzedaż linię lotniczą czeski miliarder Jiří Šimáně.

Źródło: www.tvp.info/77268894/lot-chce-kupiclinielotnicza-rywalizuje-z-niemcami

Tło: Anna Zvereva from Tallinn, Estonia – SmartWings, OK-SWA, Boeing 737-8 MAX, CC BY-SA 2.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.