Zmiany w cenniku PKP Intercity. Przewoźnik podnosi ceny biletów

Polskie Koleje Państwowe Intercity poinformowały o podniesieniu cen biletów za przejazdy pociągami trzech kategorii – EIP, EIC i TLK/IC. Nowy cennik będzie obowiązywał od 11 stycznia 2023 roku.

Foto: Dariusz Sieczkowski/ Flickr

Jak wynika z informacji przekazanej przez PKP Intercity, do podwyżki cen biletów przyczyniła się sytuacja na polskim rynku. Chodzi tutaj głównie o stały wzrost stóp procentowych, wysoki poziom inflacji, a także co najważniejsze wzrost cen energii elektrycznej będącej największym kosztem przewoźnika. W porównaniu do stycznia 2022 roku jej cena wzrosła na Towarowej Giełdzie Energii aż o 62,18%.

Zgodnie z decyzją spółki, od 11 stycznia 2023 roku ceny bazowe biletów jednorazowych zostaną podniesione średnio o 17,8% dla kategorii EIP, 17,4% dla kategorii EIC oraz 11,8% dla kategorii TLK/IC. Zmienione zostaną również ceny biletów odcinkowych. Zostaną one podniesione średnio o 10%.

Jest to druga zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014. Z założeń przewoźnika wynika, że koszt operacyjny w przeliczeniu na jednego pasażera może przekroczyć 40%.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.