Pierwszy pociąg z Chin już w Polsce

W niedzielę trasą Nowego Jedwabnego Szlaku przybył do stacji Hrubieszów pierwszy pociąg towarowy z Chin. Docelowo kursuje do Euroterminalu w Sławkowie (woj. śląskie). 

Zdjęcie: Euroterminal Sławków

Pociąg ruszył 24 grudnia z Xi’an w środkowo-wschodnich Chinach. To miasto symboliczne, bo raz – dawna stolica Chin, dwa – początek historycznego Jedwabnego Szlaku. 

Maszyna przejechała przez północną część Chin do Dostyku w Kazachstanie. Tam nastąpił przeładunek  na linię kolejową o szerokim rozstawie toru (1520 mm). Transport przejechał przez Kazachstan, Rosję i Ukrainę. Cała trasa to odległość równa 9477 km. 

— Cieszę się, że pociąg szybko i bezpiecznie dotarł do Polski, wykorzystując najdalej na Zachód wysuniętą linię szerokotorową. Dzięki temu rozszerzamy naszą ofertę transportową i logistyczną o kolejne produkty intermodalne. Wpisuje się to w strategię spółki, której celem jest dywersyfikacja przewozów i kierunków transportu – powiedział Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. 

Źródło: gazeta.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.