Paryż likwiduje kilkadziesiąt tysięcy miejsc parkingowych na rzecz m.in. sadzenia drzew

Władze Paryża mają zamiar usunąć 70 tys. miejsc parkingowych, dążąc tym samym do uczynienia miasta bardziej zielonym i przyjaznym dla środowiska. Plany zmian skonsultowano z mieszkańcami dzielnic, którzy mogą wybrać, co chcą zamiast samochodów.

Wizualizacja parku za Operą Garnier, zdjęcie: Céline Orsingher/ Apur

Stolica Francji musi się dostosować do zmian klimatycznych. Z tego powodu, paryskie władze pragną, aby do 2030 r. 50 proc. przestrzeni miasta było zielone. Po namyśle postanowiono, że połowa ze 140 tys. miejsc parkingowych zniknie, a na ich terenie pojawi się to, co mieszkańcy poszczególnych dzielnic uznają za najlepsze dla środowiska.

Oprócz drzew, władze Paryża zaproponowały m.in. fontanny, place zabaw, działki warzywne, kompostowniki, przyuliczne ogrody, paczkomaty, ścieżki rowerowe, punkty recyklingu i publiczne toalety. 

W pierwszej kolejności mają być zazielenione okolice ratusza, Dworca Lyońskiego, opery i Wieży Eiffla. Ponadto w planach zmian znajduje się brzeg Sekwany.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.