Otwarcie punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina

20 kwietnia br. na Lotnisku Chopina w Warszawie otwarto punkt wydawania paszportów tymczasowych. To świetna wiadomość dla podróżnych, których paszport stracił ważność lub go zgubili.

Lotnisko Chopina, foto: Bartosz Jaglarz

Punkt wydawania paszportów tymczasowych jest usługą oferowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 20 kwietnia osoby, które zgłaszają pilną potrzebę posiadania paszportu, mogą skorzystać z tej usługi na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Dzięki uruchomieniu pierwszego takiego punktu na lotnisku w Europie podróżni mają możliwość otrzymania paszportu tymczasowego nawet w ciągu 15 minut. Usługa ta jest szczególnie przydatna dla osób, które niespodziewanie muszą udać się za granicę, a ich paszport jest nieważny lub zagubiony.

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. Na miejscu można zrobić zdjęcie do dokumentu. Koszt uzyskania paszportu tymczasowego, wydawanego na okres nie dłuższy niż 365 dni, wynosi 30 zł. Płatność można zrealizować również kartą.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie kraje uznają paszporty tymczasowe. Takim przykładem są chociażby Zjednoczone Emiraty Arabskie, które przyjmują podróżnych tylko ze zwykłymi paszportami ważnymi co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu na ich teren.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.