Osoby zaszczepione nadal muszą wykonywać testy wracając spoza strefy Schengen

Dubaj 2022, pomocnik planowania – KLIKNIJ, aby włączyć

Niestety krążące ostatnio po sieci podejrzenia (wywnioskowane z rozporządzenia Rady Ministrów) okazały się nieprawdziwe. Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy nadal muszą wykonywać test (antygen lub PCR), aby być zwolnione z kwarantanny po powrocie spoza strefy Schengen.

Fot: Anete Lusina, Unsplash

W ostatnich dniach mogliśmy przeczytać, że rząd postanowił zmienić przepisy i usunąć obowiązek wykonywania testów przez osoby zaszczepione i ozdrowieńców, gdy te wracają drogą lotniczą spoza strefy Schengen.

Niestety te informacje okazały się błędne i w tej materii nic się nie zmienia póki co. Jak możemy przeczytać na stronie Lotniska Chopina:

„Wszyscy podróżujący z krajów Non-Schengen i spoza Unii Europejskiej podlegają zwolnieniu z kwarantanny, jeśli przy przekraczaniu granicy okażą negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 (nie może być starszy niż 24 godziny przed przylotem) lub wykonają na terenie lotniska test diagnostyczny w kierunku koronawirusa (antygenowy lub PCR) do 3 godzin od momentu przekroczenia polskiej granicy.”

„Dotychczasowe przepisy dopuszczały taką możliwość przy podróżach z krajów Non-Schengen i spoza Unii Europejskiej tylko dla osób zaszczepionych.”

Czyli podsumowując: przepisy nadal są praktyczne te same, ale teraz oficjalnie test wykonany w Polsce lub 24h przed powrotem zwalnia z kwarantanny również osoby niezaszczepione.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.