Opublikowano najdokładniejsze zdjęcie Słońca w historii!

Naukowcy z National Science Foundation udostępnili najbardziej szczegółową fotografię centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. 

zdjęcie: National Science Foundation / National Solar Observatory

Zdjęcie zostało wykonane za pomocą teleskopu Inouye, który znajduje się na wysokości ponad trzech tysięcy metrów na drugiej co do wielkości wyspie w archipelagu Hawajów – Maui. Sprzęt wykorzystuje zaawansowane instrumenty optyczne i technologię podczerwieni.

– Aby odkryć największe tajemnice Słońca, musimy nie tylko wyraźnie widzieć te maleńkie struktury z odległości 93 milionów mil, ale także bardzo precyzyjnie mierzyć w nich siłę pola magnetycznego i kierunek w pobliżu powierzchni Słońca, a także śledzić pola rozciągające się w najbardziej zewnętrznej atmosferze Słońca – powiedział Thomas Rimmele, dyrektor Teleskopu Słonecznego Inouye.

Według niektórych, gorąca plazma Słońca przypomina płynne złoto lub płatki kukurydziane. Każde z widocznych struktur są wielkości amerykańskiego stanu Teksas. Naukowcy twierdzą, że dokładne obserwacje gwiazdy pozwolą nam lepiej zrozumieć potencjalnie groźne zjawiska słoneczne dla ludzi. 

Źródło: Business Insider / WhatNext / Urania

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.