Oficjalnie: Zrobienie testu na polskich lotniskach zwalnia z kwarantanny

Jak informuje portal Fly4free.pl powołując się na informacje z Ministerstwa Zdrowia, uzyskanie negatywnego wyniku testu po wykonaniu go przed przejściem granicznym, zwalnia z odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Port Lotniczy Wrocław-Starachowice, zdjęcie: Maciej Lulko/ Wikimedia

Do sporu dotyczącego prawidłowości w respektowaniu prawa m.in. przez wrocławskie lotnisko doszło w ubiegłym tygodniu. W większości portów umieszczono specjalne punkty dla pasażerów, w których można wykonać test na koronawirusa. Wynik takiego badania jest znany po 15 minutach – jeśli wynik wyjdzie negatywny, podróżny nie musi odbywać kwarantanny. Według zarządu lotniska, wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Innego zdania było jednak Ministerstwo Zdrowia.

Po przeanalizowaniu sytuacji, resort zmienił swoją decyzję. W piątek poinformowano, że wrocławskie lotnisko działa zgodnie z prawem, jeżeli punkt pobrań znajduje się przed przejściem granicznym.

Port lotniczy potwierdził, że wykonywanie testów ma miejsce za linią straży granicznej, co oznacza, że w przypadku stwierdzenia negatywnego wyniku, pasażer nie musi odbywać samoizolacji.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.