O KURDE! Tajwan, czyli jeden z ,,azjatyckich tygrysów”

Leżący na Oceanie Spokojnym Tajwan jest zarówno krajem, jak i wyspą liczącą ok. 23,5 mln mieszkańców. Oficjalnie jednak państwo to jest nazwane Republiką Chińską. Oprócz pięknych krajobrazów, Tajwan słynie również ze swojej bogatej historii i niezwykłej kultury. Co warto zobaczyć będąc w tym kraju? Z czego słynie tajwańska kuchnia?

Taipei 101, foto: Tommy/ Unsplash

Przez tysiące lat Tajwan zamieszkiwały różne plemiona. Następnie był on pod władaniem państw takich jak Holandia, Hiszpania, Japonia czy Chiny. Po II wojnie światowej wyspę tę ponownie przejął rząd Chin, który był kierowany przez partię nacjonalistyczną Czang Kaj-szeka. Po śmierci przywódcy, władzę objęli Deng Xiao-ping a następnie Chiang Ching-kuo, którzy razem z tajwańskim ekonomistą Chao Yao-tong postanowili wprowadzić reformy społeczno-gospodarcze oraz otworzyć Chiny na świat. Przez to Tajwan jest zaliczany do ,,azjatyckich tygrysów”, czyli państw,  które w latach 1960-1990 osiągnęły szybki wzrost ekonomiczny.

Stolicą Tajwanu jest Tajpej, w którym mieszka ponad 2,6 mln osób. Walutą obowiązującą na obszarze całego kraju jest nowy dolar tajwański. Znanymi przedsiębiorstwami pochodzącymi z tego państwa są m.in. Acer, Asus, MSI, BenQ, Gigabyte i HTC.

Ciekawostką jest to, że tajwańskie dzieci mają jedne z najlepszych wyników w matematyce na świecie. Co więcej, mieszkańcy tego kraju odznaczają się wysokim poziomem IQ. 

Warto również zaznaczyć, że Tajwan jest zaliczany do grona państw z dużym wskaźnikiem wolności gospodarczej. System podatkowy w tym kraju nie jest skomplikowany, a inflacja jest mniejsza niż w wielu państwach Europy czy Azji. 

Co ciekawe, Tajwan posiada również jeden z najbardziej efektywnych systemów recyklingu na świecie.

Zobacz również: O KURDE! Szwajcaria – raj dla narciarzy, przedsiębiorców i miłośników przyrody

Tajwan – atrakcje turystyczne

Będąc w tym azjatyckim kraju koniecznie trzeba odwiedzić Tajpej. Znajduje się tam jeden z najwyższych budynków na świecie – Taipei 101, który ma 509 metrów wysokości. Innymi atrakcjami tej metropolii są nocy targ Rohe, Plac Wolności, Pałac Prezydencki, Grobowiec Czang Kaj-szeka i góra Elephant.

Ponadto Tajwan jest państwem, w którym można znaleźć wodospady Shifen, Muzeum Kopalni Złota w Jiufen, Park Narodowy Kenting, jezioro Sun Moon, a także Park Narodowy Taroko.

Grobowiec Czang Kaj-szeka, foto: Rovin Ferrer/ Unsplash

Grillowane mięso, foto: Markus Winkler/ Unsplash

Tajwańska kuchnia

Kuchnia tego kraju jest zbliżona do tej z środkowych i południowych Chin. Składa się ona głównie z dań ze smażonego ryżu, mięsa oraz zup z makaronem i tofu. 

Charakterystycznym elementem tej kuchni jest również biała kapusta, którą używa się do wielu potraw. Ponadto nie można zapomnieć o dodawanych do zup chińskich pierożkach.

Będąc na Tajwanie koniecznie trzeba spróbować herbaty podawanej z mlekiem i kulkami z czarnego żelu oraz soków z egzotycznych owoców.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.