O KURDE! Kanada – kraj syropem klonowym płynący

Cześć podróżnicy! Witamy Was w nowej serii – O KURDE! zapoczątkowanej przez naszą redakcję. Od dziś w każdy wtorek i piątek będziemy publikować artykuły opisujące w ciekawy sposób każde państwo świata. Na początek pod lupę bierzemy skrywającą wiele tajemniczych miejsc Kanadę, czyli ojczyznę syropu klonowego oraz… pizzy hawajskiej.

Flaga Kanady na tle gór, zdjęcie: Rene Baker/ Unsplash

Niedźwiedź polarny w Zatoce Hudson, zdjęcie: Jason Hillier/ Unsplash

Położona w Ameryce Północnej Kanada jest drugim co do wielkości państwem świata, chociaż liczy mniej mieszkańców niż Polska. Oprócz Ottawy – stolicy tego kraju, największymi miastami są: Toronto, Edmonton, Montreal i Calgary. 

Flaga Kanady składa się z dwóch czerwonych pasów oraz liścia klonowego znajdującego się na białym pasie. Kolor czerwony symbolizuje męstwo i pamięć o poległych kanadyjskich żołnierzach, zaś kolor biały – pokój i uczciwość. Ponadto lewa czerwień oznacza zachodnie wybrzeże i Ocean Spokojny, a prawa czerwień wschodnie wybrzeże i Ocean Atlantycki.

Kanada jest znana m.in. jako dom dużych zwierząt, takich jak niedźwiedź grizzly i łoś oraz  mniejszych stworzeń. Zamieszkuje ją ok. 55 tysięcy gatunków owadów oraz blisko 11 tys. gatunków pająków i much. Ponadto, kraj ten słynie z dużej ilości jezior – stanowią one ok. 8 proc. całkowitej powierzchni Kanady.

To państwo znajdujące się w Ameryce Północnej skrywa jedno niezwykle tajemnicze miejsce. W regionie Zatoki Hudsona znajduje się obszar o mniejszej grawitacji niż w innych rejonach Ziemi. Różnica jednak nie jest wielka. Osoba ważąca 70 kilogramów, może poczuć się tam lżejsza o 3 gramy.

Kanada – co warto zobaczyć?

Kanada to kraj pełen pięknych górzystych terenów oraz jezior i lasów. Przykładem może być Park Narodowy Banff, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także Park Narodowy Jasper. Ten pierwszy skrywa Moraine, czyli jezioro znane m.in. z tapet dla Windows 7 oraz dla systemu Android. Warto również wspomnieć o wodospadzie Niagara, położonym na granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Co roku jest on odwiedzany przez rzeszę turystów z całego świata.

Jak każdy inny kraj, Kanadę wyróżnia również architektura. Najbardziej znaną budowlą jest znajdująca się w Toronto CN Tower. W mieściem tym zamieszkiwanym przez 150 grup etnicznych, znajdują się również szklane wieżowce i biurowce. Podobny krajobraz posiadają Vancouver, Calgary i Edmonton. Ponadto ważnymi budynkami Kanady są gmach Parlamentu w Ottawie oraz przepiękny neogotycki zamek Frontenac w Quebecu.

Oprócz atrakcji tych bardziej znanych turystom, Kanada skrywa także wiele innych ciekawych miejsc, które ze względu m.in. na położenie lub charakter nie są aż tak popularne. Grupę tę stanowią: most wiszący nad rzeką Capilano, opuszczona stacja metra Lower Bay w Toronto, zamek Midlothian, Hopewell Rocks i lodowiec Athabasca.

Zobacz również: Kanada: niespodziewany gość na przejściu granicznym. Był poszukiwany!

Park Narodowy Banff, zdjęcie: David Wirzba/ Unsplash

Toronto, zdjęcie: ElasticComputeFarm/ Pixabay

Pojemniki z syropem klonowym, zdjęcie: Eduardo Vázquez/ Unsplash

Pizza hawajska, zdjęcie: lifeforstock/ Freepik

Smaki Kanady

Kuchnia kanadyjska słynie przede wszystkim z żurawiny, dzikiego ryżu oraz syropu klonowego, którego najwięcej wytwarza się w Quebecu – miasto to produkuje ponad 77 proc. światowego syropu. Kanada to także jeden z największych producentów sera. W 1997 r. mieszkańcy kraju wyprodukowali 350 000 ton różnych odmian tego przysmaku.

Unikatowy charakter kuchni  Kanady nadają regionalne specjalności. Nowa Szkocja słynie z owoców morza, w tym z marynowanego śledzia, zaś Nowa Fundlandia może poszczycić się płetwami foki w cieście. Nie można również zapomnieć o wołowinie i dziczyźnie, która króluje na większości kanadyjskich stołach.

Dodatkowo, kraj ten jest znany z jeszcze jednej potrawy nazywanej… pizzą hawajską. Danie to narodziło się w Ontario w latach 60. Sam Panopoulos, grecki imigrant prowadził z braćmi restauracje. Pewnego dnia wpadli oni na pomysł dodania ananasa do pizzy. Jak nieraz wspominali w wywiadach, było to przypadkowe, chcieli po prostu poeksperymentować. Gdy pizza ta okazała się być hitem, Panopoulos ochrzcił ją mianem Hawajskiej po marce ananasa, której używali.

Kanada to piękny kraj pełen ciekawych i niezwykłych miejsc. Może mieliście już okazję odwiedzić ten rejon świata? Jeśli tak, to pochwalcie się swoimi zdjęciami i wspomnieniami w komentarzu pod postem.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.