O KURDE! Jamajka – kolebka reggae i marihuany

Położona na Morzu Karaibskim Jamajka jest zarówno państwem, jak i wyspą słynącą przede wszystkim z rajskich plaży, marihuany i rumu. To tutaj urodzili się nieżyjący już Bob Marley – pionier jamajskiej muzyki reggae oraz Usain Bolt, czyli najszybszy człowiek na świecie. Co warto zwiedzić będąc na Jamajce? Z czego słynie kuchnia tego kraju?

Pierwszy dom Boba Marleya, zdjęcie: david_e_waldron/ Flickr

Historia Jamajki zaczyna się w 1494 roku, kiedy to włoski żeglarz i podróżnik, Krzysztof Kolumb odkrył tę wyspę. W późniejszym okresie kraj ten był kolonią angielską. Niepodległość od Wielkiej Brytanii zyskał on dopiero w 1962 r.

Główną religią panującą na Jamajce jest protestantyzm. Co ciekawe, wyspa ta ma więcej świątyń na milę kwadratową niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

Kolorami flagi Jamajki są: zielony oznaczający nadzieje i rolnictwo, czarny przedstawiający trudności i żółty, który symbolizuje bogactwo i piękno słońca.

To karaibskie państwo słynie przede wszystkim z muzyki reggae, którą zapoczątkował Bob Marley. Piosenka One Love śpiewana przez niego, jest nieoficjalnym hymnem tego kraju. W Jamajce, w której obowiązuje ruch lewostronny, urodziła się jeszcze jedna ważna osobistość – Usain Bolt, czyli najszybszy człowiek na świecie. 

Jamajka – co warto zobaczyć?

Będąc na Jamajce na pewno nie można nie odwiedzić wodospadów na rzece Dunn nieopodal miasta Ocho Rios oraz Muzeum Boba Marleya. Warty uwagi jest również Rose Hall, czyli rezydencja w stylu georgiańskim. Zlokalizowana ona jest w Montego Bay. Z posiadłością związana jest legenda o wiedźmie.

Na liście punktów, które trzeba zobaczyć na Jamajce, powinny się znaleźć także plaże – Seven Mile, Reggae, Winnifred, Burwood i James Bond, Jaskinie Zielonej Groty, Fort Charles oraz sama stolica Jamajki, Kingston, po której spacerując można dostrzec wiele pięknych rezydencji.

Dla spragnionych wrażeń proponujemy wspinaczkę górską. Na terenie tej rajskiej wyspy znajdują się Góry Błękitne, których najwyższym szczytem jest Blue Mountain Peak (2256 m n.p.m.)

Wodospady na rzece Dunn, zdjęcie: Prayitno/ Flickr

Jerk chicken, zdjęcie: Naotake Murayama/ Flickr

Smaki Jamajki

Każdy kraj ma swoje tradycyjne potrawy. Nie inaczej jest w przypadku Jamajki. W tym malutkim kraju najbardziej znanym daniami są jerk chicken, czyli grillowany kurczak w słodko-pikantnej marynacie oraz owoc ackee zmieszany z solonym dorszem. 

W państwie tym jest również popularny szpinak jamajski tzw. callaloo z dodatkiem tapioki i bananów. Podstawowym napojem serwowanym na Jamajce, tak jak w innych tropikalnych krajach, jest woda kokosowa, a także rum, charakterystyczny dla tego obszaru.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.