O KURDE! Finlandia – kraj dzikiej przyrody, trudnego języka i ciekawej kuchni

Położona w północnej części Europy Finlandia jest nordyckim krajem, który skrywa wiele interesujących atrakcji turystycznych. Państwo to kojarzy się przede wszystkim z dużą ilością jezior i drzew, Nokią i Wioską Świętego Mikołaja. Co jeszcze warto zobaczyć będąc w tym kraju? Jakich potraw spróbować?

Wioska Świętego Mikołaja, zdjęcia: Sqv7n/ Pixabay

Finlandia to ciekawy kraj, który coraz częściej jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Stolicą tego państwa są Helsinki liczące ok. 656 tys. mieszkańców. Co ciekawe, na 1 kilometr kwadratowy powierzchni Finlandii przypada tylko 16 osób. 

Język fiński jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie do nauki i tłumaczenia. To nic dziwnego biorąc pod uwagę fakt, że rzeczownik może mieć ponad 200 poprawnych form.

Większości osób Finlandia kojarzy się dużą ilość jezior, drzew i wysp oraz z przedsiębiorstwem Nokia zajmującym się technologiami telekomunikacyjnymi. To oczywiście prawda, ale to nie wszystkie znaki rozpoznawcze Finlandii. Kraj ten słynie również ze znakomitej edukacji, sauny, rybołówstwa, zespołów metalowych, a także z Sisu Auto, czyli firmy specjalizującej się w produkcji pojazdów ciężarowych i wojskowych.

Ponadto Finlandia jest znana jeszcze z tego, że jako jedyny kraj na świecie nadaje wiadomości w języku łacińskim. Odbywa się to w radiu YLE kilka razy w tygodniu.

Finlandia – atrakcje turystyczne

Będąc w Finlandii trzeba koniecznie odwiedzić Wioskę Świętego Mikołaja znajdującą się w Rovaniemi. Wizyta w tym miejscu to spełnienie dziecięcego marzenia. Spotkanie ze słynnym brodaczem i pogłaskanie renifera to tylko nieliczne atrakcje, które czekają na nas w tym komercyjnym parku rozrywki.

Większość miejsc wartych zobaczenia jest skupionych w stolicy tego kraju. W Helsinkach można zobaczyć chociażby twierdzę Suomenlinna, katedrę, Plac Targowy, park rozrywki Linnanmäki, zoo i akwarium.

Inne fińskie atrakcje to m.in. Park Narodowy Nuuksio, Świat Muminków, ośrodek narciarski Ruka, zamek Olavinlinna i Park Narodowy Koli.

Suomenlinna, zdjęcie: jackmac34/ Pixabay

Karjalanpiirakka, zdjęcie: Marco Verch/ Flickr

Smaki Finlandii

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych potraw fińskich jest Karjalanpiirakka, czyli pierogi karelskie. Wypełnione one są owsianką ryżową, sosem jęczmiennym, purée lub warzywami. Pierożki te podaje się zarówno na ciepło, jak i na zimno z masłem z jajek – munavoi.

Ponadto będąc w Finlandii warto spróbować chleba serowego, grillowanych kiełbasek, smażonego renifera, łososia z grilla, naleśników oraz tamtejszej wódki.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.