O KURDE! Fidżi — raj na drugim końcu świata

16 tysięcy kilometrów dzieli nas od raju. Rozciągające się piaszczyste plaże, liczne drzewa kokosowe, bogate rafy koralowe, dziewicza natura i piękny błękitny ocean. Fidżi to turystyczne niebo na ziemi i spełnienie marzeń wielu podróżników.

Hubert na Fidżi, 2018

Większość z nas kojarzy taki kraj jak Fidżi. Gdy słyszymy nazwę tego państwa, to przed oczami mamy rajską i piaszczystą plażę, nad którą górują drzewa kokosowe, a jej piasek zalewa błękitne wody oceanu. Czy są to złe skojarzenia? Absolutnie nie! Niesamowite jest to, że Fidżi oferuje jeszcze więcej, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka.

To wyspiarskie państwo położone jest na 332 wyspach i 500 wysepkach pochodzenia wulkanicznego. Praktycznie cały kraj otoczony jest rafą koralową. 110 wysp jest zamieszkanych, a największe z nich to Viti Levu i Vanua Levu. Większość terenów wysp porastają gęste lasy tropikalne. Stolicę Suva zamieszkuje około 100 tysięcy ludzi. Największym miastem jest Nasinu, lecz próżno szukać na Fidżi dużych zurbanizowanych ośrodków miejskich. Prawda jest też taka, że na Fidżi nie przylatujemy oglądać miasta, tylko wszystko poza nimi!

Fidżi jest znane na cały świat ze swoich raf koralowych, jest nawet nazywane stolicą miękkich raf. Nurkowanie i podziwianie ich to nie lada przeżycie. Podwodny świat wokół wysepek ma w sobie niesamowite bogactwo, a najlepsze nurkowanie można znaleźć na rafie „Rainbow Reef”, przy wyspie Taveuni.

Fidżi — co zobaczyć?

Atrakcji na Fidżi jest co niemiara i tylko na pierwszy rzut oka mogą wydawać się powtarzalne.

Możemy zaznać gorących kąpieli nie tylko w wodzie, ale również w błocie na terenie „Hot Springs Sobeto”. Jest to chyba najlepiej oceniana atrakcja Fidżi, pozwalająca przeżyć niesamowite doświadczenia.

Możemy wybrać się do Garden of the Sleeping Giant, wielkiego ogrodu w Nadi. Rośnie tam ponad 2000 odmian orchidei oraz wiele innych roślin. Obiekt jest świetny na długie spacery i jest dostosowany do robienia świetnych pikników.

Nie ma Fidżi bez nurkowania! Praktycznie w każdym miejscu w tym kraju możesz wynająć łódkę i nurkować: na własną rękę, z nauczycielem, bez sprzętu lub z możliwości jest bez liku! Ogranicza nas tylko wyobraźnia i portfel, a tak to wody Pacyfiku czekają na odkrycie!

Pięknych plaż na Fidżi… nie no, tutaj po prostu nie ma brzydkich plaż. Warto jednak wyróżnić plażę Natadola, uważaną za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.

Na Fidżi warto spróbować po prostu wszystkiego, bo samo zamieszkanie w rajskim domku przy plaży i brak innych aktywności brzmi już jak sposób na życie idealne.Kuchnia na Fidżi

Jak można się domyślić, kuchnia na Fidżi oparta jest głównie na owocach tropikalnych, owocach morza oraz rybach. Nie tylko kraj jest rajski, jedzenie też takie jest!

Na Fidżi wszędzie możemy kupić kokosy i popijać je w ciepłe, upalne dni. Nie powinno to dziwić, bo przecież palmy kokosowe rosną tutaj co krok! Sama kuchnia ma dużo naleciałości hinduskich. Wiąże się to z przeszłością kraju i tym, że ponad 40% mieszkańców to potomkowie hindusów, zsyłanych na Fidżi przez Brytyjczyków.

Fidżi to państwo, które prawdopodobnie znajduje się na bucket liście każdego prawdziwego podróżnika. A może wy mieliście już okazję odwiedzić ten rejon świata? Jeśli tak, to pochwalcie się swoimi zdjęciami i wspomnieniami w komentarzu pod postem.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.