Z Lizbony do Porto w nieco ponad godzinę. Nowy projekt szybkiej kolei

Niedawno premier Portugalii Antonio Costa zaprezentował nowy projekt dotyczący budowy szybkiej kolei ze stolicy tego kraju – Lizbony do Porto. Zakłada on, że podróż między tymi miastami będzie trwała tylko 75 minut – obecnie przejazd tą trasą trwa aż 3,5 godziny.

Lizbona, foto: hirotomo t/ Flickr

Lizbona i Porto to zdecydowanie must see dla każdego turysty zwiedzającego Portugalię. Aby przedostać się z Lizbony do Porto i na odwrót, podróżni często korzystają z wynajmowanego samochodu bądź połączenia kolejowego, które obecnie jest wykonywane w 3,5 godziny.

Pod koniec września odbyła się konferencja władz Portugalii, na której zapowiedziano budowę nowej szybkiej kolej z Lizbony do Porto. Projekt zakłada, że czas podróży między tymi miastami skróci się do godziny i 15 minut. Inwestycja ma pochłonąć prawie 5 miliardów euro i zostanie ukończona w 2030 roku.

Budowa szybkiej kolei ma odbywać się w trzepach etapach. Pierwszy z nich dotyczy odcinku od Porto do Soure, natomiast drugi od Soure do Carregado. Ostatni etap ma obejmować samą Lizbonę. W przyszłości trasa ma zostać przedłużona do hiszpańskiego Vigo położonego nad Oceanem Atlantyckim.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.