Nowe przepisy i limity przy wejściu na Mount Everest

Ekosystem Himalajów jest w coraz gorszym stanie przez masową turystykę. Sąd Najwyższy Nepalu podjął decyzję o wprowadzeniu limitów wejść na Mount Everest w celu ograniczenia wpływu człowieka na to wyjątkowe środowisko.

Widok na Mount Everest z Tybetu/ Fot: Luo Lei, Unsplash

Nie od dziś wiadomo, że masowa turystyka ma często negatywny wpływ na środowisko naturalne. Szczególnie widać to w Himalajach. Najwyższy łańcuch górski na świecie jest prawdziwą perłą, która jest zarówno potężna, jak i wrażliwa. Ich najwyższy szczyt, a zarazem najwyższy szczyt na Ziemi – Mount Everest jest w ostatnich latach poważnie narażony na zanieczyszczenie i skażenie jego naturalnego ekosystemu. W odpowiedzi na taki rozwój wydarzeń Sąd Najwyższy Nepalu postanowił ograniczyć możliwość wejścia na najwyższą górę świata dla turystów.

Będzie mniej turystów na Mount Everest

Według wyroku Nepalskiego Sądu Najwyższego władze kraju będą musiały wydawać mniej pozwoleń na wejście na Mount Everest. Nie podano konkretnych liczb. Jedyne co wiadomo to fakt, że zmiana nie będzie diametralna, ale widoczna. Decyzja sądu jest odpowiedzią na petycję lokalnego prawnika. Ten argumentuje swój wniosek ochroną fauny najwyższych gór świata. Jedyne co na ten moment wiemy na pewno? Będzie mniej wejść na koronę Świata i najwyższy szczyt ziemi.

Źródło: podroze.onet.pl/aktualnosci/nowe-przepisy-w-himalajach-ochrona-ekosystemu-przed-turystami

Mount Everest/ Tło: Andreas Gäbler, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.