Nowa data otwarcia portu Berlin-Brandenburg – jesień 2020

Nazywane m.in. „jedną z największych fuszerek w historii” lotnisko Berlin-Brandenburg miało być uruchomione już w listopadzie 2011 roku. W 2012 roku podjęto nawet próbę, ale wydarzenie odwołano na 4 tygodnie przed. Na drodze stawały problemy budowlane i techniczne, a także kwestie bezpieczeństwa.

Lotnisko z lotu ptaka, fot. Olaf Tausch, na licencji Creative Commons

Nowe lotnisko zlokalizowane jest w Brandenburgii, na południe od Berlina. W piątek, 29 listopada 2019 roku, firma będąca operatorem berlińskich lotnisk poinformowała, że port zostanie oddany do użytku 31 października 2020 roku… 9 lat po pierwotnie ustalonym terminie.

Tego dnia na nowym lotnisku mają wylądować pierwsze rejsowe samoloty. Zgodnie z założeniami, do końca października na nowe lotnisko przeniesie się Easyjet i inni ważni dla Berlina przewoźnicy. Kolejni mają to zrobić 3 i 4 listopada. Zamknięcie ostatnich połączeń nastąpi planowo 8 listopada. W celu odciążenia nowego terminalu, operacje lotnicze będą nadal wykonywane z portu Schönefeld.

Budowa nowego portu lotniczego to największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech na przestrzeni ostatnich lat. Koszty realizacji projektu, w stosunku do pierwotnie założonych, potroiły się.

Nowe berlińskie lotnisko powstało po to, by zastąpić trzy inne – zamknięte już Tempelhof, Tegel oraz Schönefeld. W założeniu ma obsługiwać 27 miliony pasażerów rocznie, co uczyni z portu trzecie – po Frankfurcie nad Menem i Monachium – lotnisko w Niemczech.

Źródło:
https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/niemcy-lotnisko-berlin-brandenburg-ma-zostac-otwarte-w-2020-roku,989754.html?source=rss
https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/otwarcie-lotniska-berlinbrandenburg-juz-za-niecaly-rok-7360.htmlAutor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.