Nieznany Dubaj: meczet Jumeirah symbolem architektury islamu

Dubaj 2022, pomocnik planowania – KLIKNIJ, aby włączyć

Meczet Jumeirah to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli islamu w Dubaju. Jest on miejscem kultu jak również atrakcją dla zagranicznych turystów.

Jumeirah Mosque, foto: Raita Futo/ Flickr

Meczet Jumeirah zlokalizowany w dubajskiej dzielnicy o tej samej nazwie to prawdziwy symbol islamskiej architektury tego miasta. Został on zbudowany w 1979 roku na polecenie szejka Rashida bin Saeed Al Maktouma, który podarował go obecnemu premierowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammedowi bin Rashida Al Maktoumowi.

Meczet posiada kolumny, które sprawują funkcję konstrukcji nośnej od wewnątrz. W budowli można znaleźć salę modlitewną i ścianę Qibla, która jest skierowana w stronę Mekki.

Meczet jest otwarty zarówno dla wyznaców islamu, jak również wyznawców innych religii. Codziennie o godz. 10:00 i 14:00 umożliwione jest zwiedzenie budowli – wyjątek stanowi piątek, kiedy meczet jest otwarty tylko dla osób biorących udział w modłach. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.