Nieznane Emiraty: Muzeum Pałacu Szejka Zayeda w Al Ain

Al Ain to czwarte co do wielkości miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na jego terenie znajduje się kilka historycznych budowli, w tym Muzeum Pałacowe Szejka Zayeda. Oferuje ono możliwość poznania historii tego kraju oraz pozyskania informacji na temat emirackiej rodziny królewskiej.

Muzeum Pałacu Szejka Zayeda, foto: Jpbowen/ Wikimedia

Położone w centrum Al Ain Muzeum Pałacu Szejka Zayeda pierwotnie funkcjonowało jako rezydencja rodziny panującej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i centrum administracyjne władcy. Budowla została wzniesiona w 1937 roku, a następnie rozbudowana przez nieżyjącego już szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, ojca założyciela ZEA. W 2001 r. pałac został odnowiony i przekształcony w muzeum.

Obiekt jest kulturalnym i historycznym miejscem, w którym obecnie można zobaczyć elementy architektoniczne typowe dla okresu XX wieku budownictwa w Al Ain, a także artefakty podarowane muzeum przez lokalną społeczność.

Co więcej, odwiedzając muzeum można bliżej poznać historię członków emirackiej rodziny królewskiej, zwłaszcza szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana. Na terenie Muzeum Pałacowego zlokalizowane jest drzewo genealogiczne, a także nowoczesny namiot nawiązujący do tego pierwotnego, w którym szejk Zayed przyjmował gości.

Będąc w Muzeum Pałacowym Szejka Zayeda warto również wstąpić do położonej w sąsiedztwie oazy Al Ain, pełnej daktylowych palm. Wejście do muzeum i oazy jest darmowe!

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.